środa, 3 marca 2021 14:26

Kraków. Święto Rękawki odwołane. Czy będzie coś w zamian?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Święto Rękawki odwołane. Czy będzie coś w zamian?

W tym roku nie odbędzie się zaplanowane na 6 kwietnia tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa. Tradycyjny festyn historyczny odwołano kolejny raz z powodu pandemii. "Specjalnie dla sympatyków wydarzenia rozpoczęliśmy prace nad alternatywną formą obchodów Tradycyjnego Święta Rękawki" - informuje Centrum Kultury Podgórza.

O decyzji poinformowało Centrum Kultury Podgórza i Drużyna Wojów Wiślańskich Krak.  "Organizowane we wtorek po świętach wielkanocnych wydarzenie, gromadziło zawsze niezwykle liczną publiczność i jesteśmy przekonani, że tak byłoby i w tym roku. Zdecydowaliśmy się jednak na ten krok, w trosce o zdrowie wszystkich uczestników imprezy – mieszkańców Podgórza, krakowian i gości, członków grup rekonstrukcyjnych oraz wystawców"– czytamy w komunikacie organizatorów wydarzenia.

"Specjalnie dla sympatyków wydarzenia rozpoczęliśmy prace nad alternatywną formą obchodów Tradycyjnego Święta Rękawki. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, gdzie na bieżąco będą się pojawiać najważniejsze informacje z tym związane" - napisało Centrum Kultury Podgórza na Facebooku.

Z przykrością informujemy, że z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, rządowe obostrzenia ograniczające działalność...

Opublikowany przez Centrum Kultury Podgórza Wtorek, 2 marca 2021

Rękawka to jeden z najstarszych zwyczajów wielkanocnych obchodzonych w Krakowie. Wiązał się ze słowiańskim kultem zmarłych. Obchodzony był na wiosnę. Jednym z przejawów pierwotnej czci oddawanej zmarłym należało między innymi zrzucanie ze wzgórza pokarmów i monet. W Krakowie Rękawkę obchodzono na kopcu Krakusa. Rękawkę połączono potem z Wielką Nocą i zaczęto ją obchodzić we wtorek po tym święcie. Pierwsze wzmianki o obchodzeniu Rękawki pochodzą z XVII wieku. Ze szczytu kopca zamożni krakowianie zrzucali owoce, słodycze i pieniądze (w powierzchniowej warstwie odnaleziono monety z różnych okresów dziejowych), zaś biedni, żacy i dzieci zbierali je u podnóża wzniesienia.

Do połowy XIX w. Rękawka odbywała się na samym kopcu Krakusa, jednak po przekopaniu wzgórza na potrzeby budowy linii kolejowej, przeniosła się na górę św. Benedykta w północnej części wzgórza Lasoty i połączona została z odpustem i ludową zabawą koło kościoła św. Benedykta na Krzemionkach.

foto: CKP

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka