piątek, 18 grudnia 2020 12:25

Wspólny Sylwester w Krakowie odwołany!

Autor Marzena Gitler
Wspólny Sylwester w Krakowie odwołany!

Wprowadzona przez rząd od 28 grudnia kwarantanna narodowa i zakaz wychodzenia z domów w Sylwestra pokrzyżowały plany władzom Krakowa, które zaplanowały pożegnanie starego roku i powitanie nowego w wyjatkowy sposób, odpowiedni do obowiązujących wówczas obostrzeń. Imprezę, która miała kosztować odwołano.

"Kraków nie zorganizuje w tym roku tradycyjnego powitania Nowego Roku na Rynku. W zamian za to miasto rozświetlą wyjątkowe instalacje, przygotowane specjalnie na ten wieczór przez miejscowych artystów. Będzie magicznie!" - zapowiadali organizatorzy. W sylwestrowa noc miasto miało ozdobić 11 artystycznych instalacji, z podświetleniem, laserami, animacjami czy specjalnie skomponowanymi dźwiękami. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Nie możesz tego przegapić. Miasto szykuje wyjątkową atrakcję na Sylwestra!
Kraków nie zorganizuje w tym roku tradycyjnego powitania Nowego Roku na Rynku. W zamian za to miasto rozświetlą wyjątkowe instalacje, przygotowane specjalnie na ten wieczór przez miejscowych artystów. Będzie magicznie!

Na wykonanie instalacji, które wyłoniono w konkursie miasto przeznaczyło blisko 100 tys. zł, które miały być też szansą zarobku dla artystów, którzy je przygotują. Nic z tego!

Kraków wydał komunikat, o odwołaniu zaplanowanych atrakcji.

"W związku z nowymi  restrykcjami dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa ogłoszonymi 17  grudnia 2020 r. przez Ministra Zdrowia, które zakładają wprowadzenie od  28 grudnia br. „kwarantanny narodowej”, Miasto  Kraków i KBF, organizatorzy Sylwestra w Krakowie, podjęli jedyną słuszną w obecnej sytuacji decyzję o odwołaniu działań zaplanowanych na  dzień 31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. Decyzja ta jest związana  także z faktem wprowadzenia zakazu przemieszczania  się od godziny 19.00 w Sylwestra, aż do 6.00 w Nowy Rok.

Tegoroczny Sylwester  wyjątkowo miał być inny. Mieliśmy spacerować, oglądając autorskie,  artystyczne instalacje audiowizualne. Jednak bezpieczeństwo krakowianek i  krakowian jest dla nas najważniejsze. Mając na  uwadze najnowsze obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne i wprowadzenie  „narodowej kwarantanny” od 28 grudnia, postanowiliśmy zrezygnować ze  wspólnego witania Nowego Roku w Krakowie. Wyłonione w otwartym konkursie  prace, które miały być prezentowane na miejskich  placach oraz reprezentacyjnych ulicach i alejach zobaczymy – ale  dopiero w 2021 roku, gdy reżimy sanitarne zelżeją. O planowanej dacie  prezentacji instalacji powiadomimy stosownym komunikatem.

– Zdecydowaliśmy się  jako jedyne w Polsce miasto na organizację zupełnie innej formuły  wspólnego, symbolicznego żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku,  ale ze względu na „narodową kwarantannę”, musimy  zrezygnować z prezentowania w przestrzeni miasta zaplanowanych  instalacji artystycznych. Nie chcemy, by mieszkańcy Krakowa spotykali  się tłumnie w godzinach, w których będzie obowiązywał zakaz  przemieszczania się. Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie  i bezpieczeństwo nas wszystkich – informuje Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że 31  grudnia i 1 stycznia w całym mieście miało stanąć 11 instalacji  artystycznych. 10 spośród nich zostało wyłonionych w ogłoszonym w  listopadzie konkursie. Na Rynku Głównym miała stanąć największa  z nich – Brama Otwarta. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal  mieszkańcy miasta i jego goście mieli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy  Rok. – Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. Prace nad  instalacjami są już na tyle zaawansowane, że mieszkańcy je zobaczą.  Artyści przygotowali już szczegółowe projekty, zamówili materiały i  przygotowali wizualizacje, dlatego zdecydowaliśmy,  że pokażemy je w przyszłym roku, kiedy znów będzie można wspólnie  spotykać się w przestrzeni miejskiej. Kiedy to nastąpi, obecnie nie  wiemy, jednak do tego projektu na pewno wrócimy w 2021 roku – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Jednocześnie  przypominamy, że decyzją rządu w wieczór sylwestrowy będzie można  swobodnie przemieszczać się tylko do godz. 19.00. Apelujemy, by tym  razem witać Nowy Rok w rodzinnym gronie – by za rok móc świętować  razem na krakowskim rynku oraz innych miejskich placach. Wkrótce  zostaną ogłoszone wydarzenia, które w sylwestrowy wieczór będzie można  oglądać za pośrednictwem pierwszej miejskiej platformy VOD PLAY KRAKÓW."

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje