niedziela, 5 czerwca 2022 05:54

Kraków. To było coś niesamowitego! Zobacz, jak wyglądała impreza urodzinowa Smoka Wawelskiego!

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. To było coś niesamowitego! Zobacz, jak wyglądała impreza urodzinowa Smoka Wawelskiego!

Pofrunęły, potańczyły, poświeciły, rozbawiły, odrobinę postraszyły… – główni bohaterowie jedynego takiego święta w Polsce. Trwa 21. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny

Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy, wielki turniej łuczniczy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Organizatorzy zapraszają w niedzielę, 5 czerwca, w godz. 10–19.

Wielkie Widowisko Plenerowe

W sobotę o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem odbyło się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej oraz gigantycznych kurtyn wodnych, a także pięknej muzyki. Największą atrakcją były ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków miały do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne widowisko przyjęło proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu została użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Była to pirotechnika w pełni biodegradowalna.

Wielka Parada Smoków

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę o godz. 12.00 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczy o tytuł najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków jest dawna polska architektura.

  • 22 – tyle smoków zostało zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszego smoka parady. Smoki powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów
  • 7 – tyle oryginalnych smoków szyje i buduje Teatr Groteska specjalnie na tegoroczną paradę. Barbakanin, Miedzianka, Okiennik, Floryański… wszystkie lekkie i zwiewne, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy
  • 1 – to smok DOM, który powstaje specjalnie na Dzień Otwarty Magistratu. Prace wykończeniowe toczyć się będą z udziałem krakowian, od rana w niedzielę na pl. Wszystkich Świętych. O godz. 12.15 smok DOM dołączy do parady.

Przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów. Sorrir Por Favor! zagra energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków przedstawi oryginalne tańce-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska odegra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z wielkim smoczym piknikiem i widowiskiem plenerowym w zakolu Wisły zostaną wprowadzone zmiany w kursowaniu linii nr 1, 9, 13, 22, 52, 62 i 164.

Inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje