środa, 17 sierpnia 2022 12:45

Jedyna taka okazja w roku! Festiwal filmów ekologicznych zawitał do Krakowa

Autor Patryk Trzaska
Jedyna taka okazja w roku! Festiwal filmów ekologicznych zawitał do Krakowa

BNP Paribas Green Film Festival – największy festiwal filmów ekologicznych w Europie oficjalnie otwarty. Na kino maniaków czeka miasteczko festiwalowe na bulwarze Czerwieńskim, u podnóża Wawelu. To już 5 edycja tego festiwalu.

Uroczystość rozpoczęła się konferencją prasową, w której udział wzięli: Ewa Całus – pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej, Kamil Wyszkowski – dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, Przemysław Furlepa – wiceprezes zarządu banku BNP Paribas oraz Piotr Biedroń – dyrektor artystyczny BNP Paribas Green Film Festival.

Widzowie mieli okazję  porozmawiać z jednym z zaproszonych gości o przyszłości planety, ekologicznych nawykach czy sposobach na oszczędzanie zasobów. W miasteczku można było też spotkać uczestnika „The Voice Kids” Kubę Szmajkowskiego oraz piosenkarza Mateusza Ziółkę.

BNP Paribas Green Film Festival 2022 - fot. Kraków.pl

Hasło pierwszego dnia festiwalu, to „Misja: klimat". Ważny głos do rozmowy w sprawie neutralności klimatycznej miast zabrał Andrzej Łazęcki – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK. Wspomniał o rozwiązaniach, które w tej kwestii wprowadziło miasto: „Kraków chce być wzorem dla innych miast oraz być przyjazny klimatycznie”.

Specjalnie na rozpoczęcie festiwalu powstała instalacja ze sprasowanych zużytych puszek aluminiowych. Na ponad 50 tys. nieużytków artysta wykonał malunek niedźwiedzia polarnego, co pięknie koresponduje z przekazem festiwalu, ponieważ w tym roku organizatorzy zwracają szczególną uwagę na ginące gatunki fauny. Instalacja po festiwalu zostanie poddana recyklingowi.

W dyskusji wieczoru „Aktywizm klimatyczny, wybór czy obowiązek” Lola Uhlig – aktywistka, reprezentująca Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, przedstawiła, jak wygląda możliwość zmiany sytuacji klimatycznej: „Nie mogą zmuszać nikogo do zmiany, bo jest ktoś może zmienić swoje nawyki – to super, ale jeśli tego nie robi, to też musimy zaakceptować, dopóki nie ma możliwości, dopóki są osoby wykluczone, dopóki system nie działa prawidłowo” – mówiła aktywistka.

BNP Paribas Green Film Festival 2022 - fot. Kraków.pl

Podczas pokazu specjalnego został wyświetlony film „Misja Klimat”. Produkcja z Niemiec opowiada o trójce kilkunastoletnich dzieci, dla których ochroną środowiska jest walką osobistą. Każde z nich w swoim kraju – w Senegalu, Pendżabu i Australii.

Tematami filmów i dyskusji festiwalowych podczas 2. dnia wydarzenia były zrównoważony handel i produkcja oraz recykling. Jakie kroki możemy podjąć już teraz, żeby ratować naszą planetę? Jaki wpływ na obecny stan środowiska mają globalne firmy. W końcu czy nasze konsumenckie wybory mają znaczenie? Nad tym dywagowali eksperci. Dzień rozpoczęto od bloku animacji konkursowych. Przed ekranem zgromadziły się m.in. rodziny z dziećmi – była to świetna szansa dla młodszych uczestników festiwalu, żeby dowiedzieć się więcej o planecie Ziemi w prosty i ciekawy wizualnie sposób.

BNP Paribas Green Film Festival 2022 - fot. Kraków.pl

W miasteczku festiwalowym przygotowano wiele atrakcji. Pojawiła się stacja do naprawy rowerów oraz quiz z nagrodami, w którym odpowiadaliśmy na pytania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Odbywały się także warsztaty dla dzieci i rodzin z odnawiania mebli. Uczestniczki i uczestnicy pod nadzorem koordynatorów odnawiali stoliki i krzesła, a następnie malowali i ozdabiali je według własnego pomysłu. Z kolei na stoisku Miasta Kraków można było zagrać w grę fabularną o polityce klimatycznej. Uczestnicy mieli szansę wcielić się w rolę dyplomaty podczas szczytu klimatycznego i decydować o przyszłości naszej planety.

Festiwal potrwa do 21 sierpnia. W miasteczku festiwalowym codziennie od 17:00 do późnych godzin nocnych pokazywane są filmy. Jak zwracają uwagę organizatorzy miasteczko, to także wolna od jednorazowego plastiku strefa gastronomiczna serwująca niskoemisyjne potrawy na bazie składników roślinnych.

inf./fot. Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje