sobota, 6 sierpnia 2022 16:37

Kraków. W niedzielę przejedziesz się wyjątkowym tramwajem. Skład Ring przeniesie cię do lat 40. i 60. XX w.

Autor Marzena Gitler
Kraków. W niedzielę przejedziesz się wyjątkowym tramwajem. Skład Ring przeniesie cię do lat 40. i 60. XX w.

W niedzielę na Krakowskiej Linii Muzealnej kursował będzie skład Ring. Zabytkowy skład tworzą wagony z końca lat 40. i 60. XX wieku.

W Krakowie już po raz 20. uruchomiono Krakowską Linie Muzealną. Zabytkowe wagony ze zbiorów MPK można spotkać na ulicach na trasie od Cichego Kącika, przez Stare Miasto i Kazimierz po Stare Podgórze.

W niedzielę na Krakowskiej Linii Muzealnej kursował będzie skład Ring. Ring to wagon, który kursował w Gdańsku do lat 60. XX wieku. Do Krakowa trafił w latach 80. XX wieku, gdzie miał być jednym z eksponatów dużego muzeum komunikacji, którego budowę zaplanowano w Krakowie. Z Gdańska do Krakowa dotarły wtedy dwa identyczne wagony tego typu nieużywane od kilku lub kilkunastu lat. Co ciekawe były to już wtedy pojazdy techniczne wyposażone na jednym z pomostów w wirnik służący do odśnieżania. Ponieważ plany budowy muzeum nie zostały zrealizowane przechowywano je wraz z innymi zabytkowymi pojazdami na terenie zajezdni w Nowej Hucie. Ring był pierwszym wagonem w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym.

Do Ringu doczepiony zostanie historyczny tramwaj doczepny typu KSW z lat 40-tych XX wieku. Pierwszy prototypowy wagon KSW (Kriegs Strassenbahn Wagen) powstał w drugim kwartale 1943 roku, w wyniku realizacji projektu produkcji nowego ujednoliconego wagonu tramwajowego dla miast niemieckich. Do końca wojny, czyli do maja 1945 roku, wyprodukowano zaledwie 97 wagonów silnikowych w zakładach Fusch w Heidelbergu oraz 101 przyczep w zakładzie Uerdingen. Wyprodukowane wagony trafiły do siedemnastu niemieckich miast i okupowanej Europy (w tym do Gdańska, Katowic i Poznania). Co warto podkreślić, wagony z Katowic w 1947 roku stały się wzorem do  opracowania polskiej wersji zunifikowanego modelu, który po wprowadzeniu do eksploatacji był użytkowany na wszystkich sieciach tramwajowych czynnych po 1949 roku, również w Krakowie.

Tramwaje na linii nr 0 będą kursowały z ul. Dajwór przez: Św. Wawrzyńca - Starowiślną - Plac Bohaterów Getta - Limanowskiego - Krakowską - Stradomską - Św. Gertrudy - Dominkańską - Franciszkańską - Straszewskiego - Piłsudskiego - al. 3 maja - Cichy Kącik - al. 3 maja - Piłsudskiego - Podwale - Dunajewskiego - Basztową - Westerplatte - Starowiślną i Dajwór.

Przypominamy, że w zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pomoc w obsłudze historycznych pojazdów zapewniają członkowie Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

fot. krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje