poniedziałek, 2 listopada 2020 15:18

Kraków. Wesprzyj kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków online

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wesprzyj kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków online

Od wielu lat Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa oraz Stowarzyszenie Podgórze.pl prowadzą kwesty na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia cmentarzy, zbiórki prowadzone są w Internecie.

Tradycyjna kwesta narzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim prowadzona jest już od 40 lat. W tym roku zamiast tradycyjnej zbiórki prowadzona jest z wykorzystaniu zbiórki internetowej oraz bezpośrednich wpłat na konto. "Ufamy, że mimo niesprzyjających warunków, uda się zrealizować cel kwesty, jakim jest wspólne działanie dla dobra naszego dziedzictwa kulturowego, naszej nekropolii” – informują organizatorzy kwesty.

Środki pozyskane z kwest stowarzyszenie przeznacza na remonty nagrobków, prace przy konserwacji oraz renowacji. Finansowane są zabiegi pielęgnacyjne i restauracja obiektów, które uległy całkowitemu zniszczeniu. Działania koncentrują się na obiektach, które nie mają dysponentów, tj. osób zobowiązanych do dbania o nie, czy też utrzymywania ich w należytym stanie. Do prac kierowane są te nagrobki, które odznaczają się walorami estetycznymi, wiekowe oraz ważne dla społeczności miasta czy kraju.

Wpłat można dokonać przez portal zrzutka.pl (link poniżej) oraz bezpośrednio na konto stowarzyszenia.

XL Kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim | zrzutka.pl
Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa to stowarzyszenie zarejestrowane w listopadzie 1981r. w Krakowie, powstałe z inicjatywy krakowskich środowisk twórczych w celu ratowania i ochrony zabytkowej struktury miasta. Od 40 lat organizowana jest na Cmentarzu Rakowickim kwesta na rzecz odbudowy zabytkowy…

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa – 59 8589 0006 0000 0029 7963 0002. W tytule należy zaznaczyć: „Na ratowanie zabytkowych nagrobków”.

Od 14 lat prowadzona jest zbiórka na Nowym Cmentarzu Podgórskim, którą prowadzi Stowarzyszenie Podgórze.pl. Dzięki podgórskim kwestom udało się odrestaurować już osiem historycznych nagrobków mieszkańców dawnego Miasta Podgórza. Jednak wciąż wiele z nich czeka na naszą pomoc.

Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na konserwację dwóch zabytkowych nagrobków, odnowionych przed kilku laty- rodziny Fialków (kw. IIa płd., grób 11) oraz rodziny Malewskich (kw. IIa płd., grób 10), które na skutek jesiennej wichury zostały poważnie uszkodzone i wymagają ponownej konserwacji.

Pieniądze można wpłacać na stronie zrzutka.pl (link poniżej).

Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków Nowego Cmentarza Podgórskiego | zrzutka.pl
Historie zapisane w kamieniuCmentarze są niczym kamienne księgi, w których zapisane są niezwykłe historie miast i ich mieszkańców. Dlatego tradycyjnie co roku, w dniu Wszystkich Świętych na krakowskich cmentarzach liczni wolontariusze kwestują na odnowę, niejednokrotnie zapomnianych i zaniedbanych, …

zobacz też:

Kraków. Małopolska: Kup chryzantemy! Wielka akcja wsparcia dla producentów i sprzedawców
Wczoraj po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy tysiące producentów kwiatów, zniczy i sprzedawców, którzy prowadzą swój biznes przy nekropoliach. W całej Polsce, Małopolsce i w Krakowie ruszyła spontaniczna akcja wsparcia.
Kraków przygotowuje się na lockdown? Od wtorku mniej linii tramwajowych
Od najbliższego wtorku, 3 listopada zawieszone zostaną niektóre linie uzupełniające. O które chodzi?
Grupa Azoty wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie. Gdzie powstanie?
Na mocy ustaleń pomiędzy Grupą Azoty a Ministerstwem Aktywów Państwowych, spółka wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie przy ul. Focha. Docelowo znajdzie się w nim 150 łóżek dla pacjentów zmagających się z COVID-19.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje