poniedziałek, 5 lipca 2021 15:41

Kraków. Wielkie święto Miłosza. Poezja, film i muzyka w Pałacu Potockich i nie tylko

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wielkie święto Miłosza. Poezja, film i muzyka w Pałacu Potockich i nie tylko

Miłosz w poezji, Miłosz na ekranie, wyjątkowi goście ze świata, a nawet kreatywne warsztaty dla najmłodszych. W programie Festiwalu Miłosza, który rozpocznie się 9 lipca w Pałacu Potockich – nowej festiwalowej lokalizacji przy Rynku Głównym w Krakowie, każdy znajdzie coś dla siebie. Część wydarzeń będzie dostępna również online.

57 gości w tym znani polskiemu czytelnikowi Agi Mishol, Alice Oswald, Ivan Štrpka i Peter Gizzi. Spotkania z Justyną Bargielską, Ewą Lipską, Sebastianem Brejnakiem, Julią Fiedorczuk, Andrzejem Sosnowskim, Adamem Wajrakiem, Jackiem Dehnelem, Małgorzatą Lebdą, Agnieszką Wolny-Hamkało, Andrzejem Franaszkiem czy Urszulą Zajączkowską.

W tegorocznej edycji nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych. W cyklu „Literackie Chwile” znajdą się kreatywne warsztaty inspirowane książkami: „Tuli-pucho-kłaczek” Beatrice Alemagny (11 lipca, godz. 11.30–12.45), „Popatrz w niebo część 2” Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej, „Tańcz, córko Księżyca!” Kouam Tawy. Program warsztatów tworzony jest we współpracy z Domem Kultury INSPIRO.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej minionego roku. W tym roku gala odbędzie się w festiwalową sobotę 10 lipca o godz. 20:00 i można będzie ją obejrzeć na kanałach Wirtualnej Polski i na Play Kraków podobnie jak koncert The Pau na dziedzińcu pałacu Potockich, który będzie częścią eksperymentalnego pasma OFF.

Finałowym wydarzeniem zamykającym tegoroczny festiwal będzie spotkanie poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. "Śpiewa to, co milczy" to wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór, podczas którego usłyszymy wiersze wybitnego poety, przyjaciela festiwalu, którego pożegnaliśmy kilka miesięcy temu. Poezję Adama Zagajewskiego przeczytają Danuta Stenka i Juliusz Chrząstowski, a Grzegorza Mania i Piotr Różański wykonają trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa w transkrypcji fortepianowej kompozytora.

Na festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla fanów dziesiątej muzy. To tryptyku „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Wszystkie części kolejno obejrzymy od piątku do niedzieli w Kinie Pod Baranami o godzinie 20.00.

Zaplanowano też specjalny pokaz filmu „Romans prowincjonalny” na kanwie opowiadania Kornela Filipowicza.

Oprócz Pałacu Potockich wydarzenia festiwalowe znajdą się też w innych miejscach miasta Miłosza. Pierwszy dzień festiwalu zakończy wieczór poetycko-muzyczny „Ogród ziemskich rozkoszy” w klubie Hevre na krakowskim Kazimierzu.

Odbywający się w Krakowie co roku Festiwal Miłosza to największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury.

Festiwal narodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu. A od 2014 roku, Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury.

Pełny program Festiwalu Miłosza dostępny jest na stronie internetowej miloszfestival.pl. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Miasto Literatury.

foto: mat. prasowe KBF / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka