piątek, 9 lipca 2021 18:00

AKTUALIZACJA - Potężna ulewa nad Krakowem. Ulice jak rzeki, zalane torowisko [WIDEO,ZDJĘCIA]

Autor Głos 24
AKTUALIZACJA - Potężna ulewa nad Krakowem. Ulice jak rzeki, zalane torowisko [WIDEO,ZDJĘCIA]

Potężna ulewa przechodzi nad Krakowem. Burza z gradem przyniosła taka ilość deszczu, że ulice momentalnie zamieniły się w wartkie strumienie. Z powodu zalania wstrzymano ruch tramwajów na ulicy Krakowskiej na Kazimierzu. Materiał aktualizujemy!

Burza rozpętała się ok. godz. 13. W ciągu pół godziny niebo nad miastem rozjaśniło kilkaset wyładowań atmosferycznych. Ruch niemal zamarł, bo ulice zamieniły się w rwące rzeki.

[Artykuł aktualizowany]

Odśwież♻

22.00

Utrudniony wjazd na osiedle Podwawelskie od strony ul. Monte Cassino. Przy przychodni na Szwedzkiej gigantyczna kałuża, w której leży ogromna gałąź z połamanego jesionu. Ul. Boczna od Szwedzkiej całkowicie nieprzejezdna. Liczne uszkodzenia na całym osiedlu: połamane drzewa, duże gałęzie, uszkodzone ogrodzenia wybiegów dla psów i placów zabaw oraz zaparkowane przy ul. Szwedzkiej samochody.


20:00 Kolejna burza zbliża się do Krakowa

Prognoza pogody na mapieOpady w ciągu 1 godziny, 50°07'N 19°46'E, 09.07.2021 20:00 (CEST), © VentuSky.com

19:50 Przywrócono ruch tramwajów na ul. Mogilskiej

#utrudnienia_mpk ul. Mogilska przywrócono kursowanie tramwajów.

Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie Piątek, 9 lipca 2021

19:34 Do godziny 17:30 krakowscy strażacy otrzymali ponad 800 zgłoszeń. W wielu miejscach w Krakowie powalone drzewa dalej utrudniają ruch.

Powalone drzewo na ul. Cystersów
Powalone drzewo na ul. Cystersów / Fot.: Artur Surówka

19:20 Udrożniono wszystkie linie tramwajowe oprócz ul. Mogilskiej. Tam dalej zalane jest torowisko. Tramwaje kursują już ul. Dietla, Monte Cassino.

#utrudnienia_mpk Obecnie tramwaje nie kursują wyłącznie ul. Mogilską, gdzie nadal jest zalane torowisko. Tramwaje i autobusy kursują na wielu trasach opóźnione nawet kilkadziesiąt minut.

Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie Piątek, 9 lipca 2021

17:35 Drzewo na sieci na ul. Dietla

#utrudnienia_mpk ul. Dietla / Orzeszkowej / - > Starowiślna drzewo na sieci, linie 18,22,52 przez ul. Wadowicką, Kalwaryjską. Komunikacja zastępcza Łagiewniki - Dietla/Stradomska. Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie & nbsp; Piątek, 9 lipca 2021

Ucierpiało również Nowohuckie Centrum Kultury

Budynek NCK zamknięty - wkrótce do wrócimy, posprzątamy tylko po ulewie... Trzymajcie kciuki, zobaczenia! ✌️ Opublikowany przez Nowohuckie Centrum Kultury & nbsp; Piątek, 9 lipca 2021


17:20 Przywrócono również ruch tramwajowy na ul. Ujastek Mogilski i Teligi. Niestety ciągle nieprzejezdna ul. Monte Cassino. Tramwaje 18, 22 i 52 jeżdżą objazdem przez Kalwaryjską.


17:05 Przejazd dla autobusów ul. Wrocławską i Prądnicką został udrożniony.

#utrudnienia_mpk ul. Wrocławska / Łobzów SKA / przejazd dla autobusów został udrożniony. Opublikowany przez Piątek, 9 lipca 2021


17:00 Rozładowanie korków w Krakowie potrwa do późnych godzin. Stoją ulice wokół Dworca Głównego, Ronda Mogilskiego. Według Google Maps, przejazd odcinkiem od Kuklińskiego do Ronda Mogilskiego zajmie nam ponad godzinę. Poniżej ul. Tischnera w kierunku Łagiewnik

ul. Tischnera
ul. Tischnera

16:50 Niestety... Straciliśmy jeden z naszych okazałych Pomników Przyrody. Kasztanowiec koło pomnika Światowida został połamany przez wichurę.

Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem
Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem / Fot.: krakow.pl Bogusław Świerzowski
Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem
Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem / Fot.: krakow.pl Bogusław Świerzowski
Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem
Połamany Pomnik Przyrody pod Wawelem / Fot.: krakow.pl Bogusław Świerzowski

16:47 Ruch tramwajowy na Zakopiańskiej został przywrócony


16:20 Jak informuje MPK Kraków, wrócił już ruch tramwajów na ul. Kleberga. Wcześniej został wznowiony ruch na ul. Bronowickiej, Kalwaryjskiej, Rondzie Czyżyńskim.

Na ul. Zakopiańskiej i Monte Cassino wciąż nie przywrócono ruchu tramwajowego


16:15 Połamane drzewo przygniotło auto na ul. Ludowej


16:00 Połamane drzewo na Zakopiańskiej. Brak przejazdu w kierunku Myślenic. W stronę centrum ruch odbywa się prawym pasem.

Złamane drzewo na ul. Zakopiańskiej / Fot.: Czytelnik
Złamane drzewo na ul. Zakopiańskiej / Fot.: Czytelnik
Fot.: OpenStreetMap

15:30 Nadal zalany jest tunel na ul. Wrocławskiej. Strażacy wyciągają zalane auta.

Tunel Wrocławska dalej nieprzejezdny. Wyciągają auta

Opublikowany przez Roberta Rachwała Piątek, 9 lipca 2021

Wielkie wrażenia robił też dudniący o szyby grad, który nie był co prawda rekordowej wielkości, ale tak gęsty, że ulice i trawniki zrobiły się białe.

W Podgórzy spływająca ze wzgórza woda zalała ulice i kamienice. Nie można był przejść suchą nogą. Dramatyczna sytuacja rozegrała się na ul. Węgierskiej, gdzie pracownicy poczty położonej poniżej poziomu ulicy, zabarykadowali się wewnątrz urzędu przed wdzierającą się wodą.

MPK Kraków poinformowało wstrzymaniu na ponad pół godziny ruchu ul. Krakowską, gdzie woda zalała zalane torowisko. W związku z tym linie 6,8,10,13 są kierowane przez ul. Starowiślną.

Nadal zalane jest torowisko na ul. Mogilskiej i linie 4, 5, 9, 10, 49 oraz 52 kierowane przez  al. Pokoju, a linia 49 do Dąbia. MPK organizuje komunikację zastępczą. Zalane jest też torowisko na ul. Monte Cassino zalane torowisko. Brak przejazdu na obydwa kierunki, a linie 18, 22, 52 kierowane przez ul. Wadowicką, Kalwaryjską i Krakowską. Tu działa już komunikacja zastępcza Łagiewniki - Dietla/Stradom.

Zalany jest też wiadukt na ul. Wrocławskiej wiadukt przy przystanku Łobzów SKA, i linie autobusowe 130, 144 i 194 kierowane na trasy objazdowe.

Na ul. Dietla drzewo przewróciło się na trakcję elektryczną. Linie 18, 22, 52 kierowane są przez ul. Starowiślną. Komunikacja zastępcza prowadzona jest ul. Dietla Starowiślna - Łagiewniki.

Utrudnienia są też na ul. Prądnickiej, gdzie woda zalała wiadukt i linie 140 i 164 kierowane na trasy objazdowe.

Nie można też tramwajem dojechać do Nowego Bieżanowa. Na ul. Teligi w okolicy przystanku Prokocim Szpital drzewo runęło na sieci trakcyjne i linie 3, 9, 13, 49 zawracane są w Prokocimiu. MPK uruchomiło komunikację zastępczą Nowy Bieżanów P+R - Wlotowa.

Tramwaje stoją też na Rondzie Czyżyńskie. Tym razem ruch we wszystkich kierunkach zablokował uszkodzony tramwaj.

Na ul. Kalwaryjskiej przy Koronie woda zalała zwrotnicę i linie 6, 11,13 i 19 kierowane są na trasy objazdowe.

Aktualne informacje można śledzić w mediach społecznościowych MPK Kraków.  

To nie koniec ekstremalnej pogody nad stolicą Małopolski. burzami ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od godz. 11.00, 9 lipca do 04.00, 10 lipca.

Wedle prognoz nad powiatem krakowskim pojawią się burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 40 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 85 proc.

Zalana ulica Węgierska w Krakowie / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Zalana ulica Węgierska w Krakowie / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Zalana ulica Krakusa / Fot.: eb Głos24
Zalana ulica Krakusa / Fot.: eb Głos24
Grad nad Krakowem / Fot.: eb
Grad nad Krakowem / Fot.: eb
Grad osiągał do 2 cm / Fot.: eb Głos24
Grad osiągał do 2 cm / Fot.: eb Głos24
Zalana ul. Kalwaryjska / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Zalana ul. Kalwaryjska / Fot.: Mateusz Łysik Głos24
Kraków

Kraków - najnowsze informacje