wtorek, 18 października 2022 10:21

Krakowianie będą zaskoczeni. Postawią drugi pomnik Mickiewicza na Rynku

Autor Patryk Trzaska
Krakowianie będą zaskoczeni. Postawią drugi pomnik Mickiewicza na Rynku

W 200 lat od wydania „Ballad i romansów" Adam Mickiewicz będzie miał na Krakowskim Rynku kolejny pomnik! Po drugiej stronie Sukiennic, od ulicy Szewskiej, wzniesiony zostanie taki sam monument wieszcza, jaki od 124 lat stoi na Rynku od strony ulicy Siennej.

Kopia pomnika Adama Mickiewicza została przygotowana w pracowni plastycznej Teatru Groteska i jest łudząco podobna do oryginału, prawie jego wielkości, gdyż stanowi 0,8 monumentu.

Wybudowanie w Rynku „Adasia-bliźniaka", to rozpoczęcie akcji Teatru Groteska, która ma za zadanie pozycjonowanie w świadomości społecznej istnienia, roli i miejsca Teatru, jako zjawiska. Hasłem wiodącym tej akcji jest zdanie: Związki Partnerskie z Teatrem – polecam.

Jednocześnie odsłonięcie bliźniaczego pomnika Adama Mickiewicza na Rynku w Krakowie jest zapowiedzią odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA. Festiwal ten jest przeglądem najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie, popularyzuje największe gwiazdy tworzące teatr ponad barierami językowymi i prezentuje najsłynniejsze spektakle. Materią Teatru są środki pozawerbalne takie jak: wysublimowana plastyka, rozbudowany ruch sceniczny, muzyka, które pozwalają na tworzenie sugestywnych, wieloznaczeniowych i przemawiających do każdego obrazów teatralnych.

fot. Villarreal9/wikimedia commons

Kraków

Kraków - najnowsze informacje