czwartek, 9 lutego 2023 16:45

Krakowscy kontrolerzy wciąż bez pełnych wynagrodzeń. Gosek-Popiołek: "ZTP umywa ręce"

Autor Marzena Gitler
Krakowscy kontrolerzy wciąż bez pełnych wynagrodzeń. Gosek-Popiołek: "ZTP umywa ręce"

Pracownicy spółki Rewizor, która zajmuje się kontrolą biletów MPK w Krakowie, nadal nie dostali pełnych wynagrodzeń za grudzień - informuje Daria Gosek-Popiołek. Posłanka podjęła interwencję w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie, który jej zdaniem "umywa ręce" i skierowała skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Przypomnijmy, w styczniu skontaktowali się z nami kontrolerzy biletów z Krakowa, informując, że zatrudniająca ich spółka Rewizor (na umowy o pracę i zlecenia) nie wypłaciła im wypracowanych wynagrodzeń za grudzień. Smaczku całej sprawie dodawało, że podstawą do obcięcia premii, które stanowią istotną część wynagrodzenia miał być nowy regulamin, który wprowadzono - jak twierdzili nasi rozmówcy - zmieniając jego datę ze stycznia 2023 na początek grudnia 2022. O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do rzecznika spółki Rewizor, który stanowczo zaprzeczył tej sytuacji.

Po naszej publikacji ZTP zabrał głos Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, który zlecił Rewizorowi (wyłonionemu w przetargu na wiosnę 2022 roku) kontrole biletów w pojazdach komunikacji miejskiej i ma nadzór na realizacją tego zadania przez gdańską spółkę.  "ZTP nie ma żadnego wpływu na politykę płacową firmy Rewizor sp. z o.o, tym samym nie odpowiada za działania firmy wobec jej pracowników" - napisał ZTP w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji i zamieszczonym na oficjalnej stronie Krakowa i stronie ZTP. Miejska instytucja odcięła się jednak od działań spółki, która chce zrekompensować sobie straty kosztem swoich pracowników.

Pracownicy Rewizora o pomoc w trudnej sytuacji (niektórzy stracili kilka tysięcy złotych z powodu wzięcia jednego dnia urlopu!) zwrócili się też do posłanki Darii Gosek-Popiołek. - Pod koniec stycznia skontaktowali się ze mną pracownicy spółki Rewizor, którzy zajmują się kontrolą biletów w krakowskim MPK. Skarżyli się na brak należnych wynagrodzeń oraz nadużycia w zakresie regulaminu pracy. Mimo nagłośnienia sprawy, pracownicy nadal nie otrzymali wynagrodzeń za grudzień w pełnej wysokości. W związku z tym podjęłam interwencję w Zarządzie Transportu Publicznego, który w swojej odpowiedzi przyjmuje strategię umywania rąk wobec zaistniałej sytuacji - mówi posłanka z Krakowa.

Gosek-Popiołek poinformowała o problemach kontrolerów Łukasza Franka, dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Odniosła się też do opublikowanego przez ZTP oświadczenia. "Powierzenie wykonywania zadania prywatnej spółce nie powinno zwalniać z odpowiedzialności za godność
warunków pracy i płacy osób, których rękami zadanie to jest realizowane" - zauważyła posłanka i przesłała do ZTP szereg pytań dotyczących nadzoru nas spółką Rewizor.

Gosek-Popiołek uważa, że Zakład Transportu Publicznego w Krakowie powinien pomóc pracownikom Rewizora, tymczasem zdaniem posłanki zlekceważył problemy pracowników. - Spółka miejska (ZTP - przyp. red.) nie zdecydowała się nawet na zgłoszenie sprawy do PIP-u, sugerując, że mogą się tym zająć sami pracownicy. Wobec tego zdecydowałam się skierować do Państwowej Inspekcji Pracy pismo z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w spółce Rewizor. Sytuacja, w której pracownicy korzystający ze zwolnień chorobowych mieliby z tego powodu ponieść konsekwencje finansowe, jest niedopuszczalna. Liczę na to, że PIP wnikliwie przeanalizuje zgłoszone przeze mnie potencjalne nieprawidłowości - informuje posłanka.

Gosek-Popiołek złożyła również skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, wnioskując o przeprowadzenie kontroli w Rewizorze.

Warto dodać, że praca kontrolera nie jest to zajęcie łatwe i przyjemne. Na jesieni w Krakowie miały miejsca trzy pobicia pracowników firmy Rewizor. W ostatnim czasie miały miejsce dwa kolejne przypadki agresji wobec kontrolerów. Po ostatnim kontrolerka, z obrażeniami głowy trafiła do szpitala.

fot. krakow.pl i Fb. Daria Gosek-Popiołek

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka