Paweł Orłowski to wybitny rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta tworzący monumentalne rzeźby w przyciągającym uwagę stylu "low poly" planuje artystyczną podróż po Europie. Jego rzeźby wciąż można jednak zobaczyć w Krakowie i Małopolsce, gdzie sam tworzy. Zachęcamy do skorzystania z tej okazji, bo naprawdę warto!
Wawel odmieniony
W ubiegłym roku sporo mówiło się o Pawle Orłowskim za sprawą jego 2,5-metrowej, stalowej „Kobiety w czepcu”, która stanęła u stóp Wzgórza Wawelskiego. Rzeźba była chętnie fotografowana przez mieszkańców i turystów. Stała się również pretekstem do szerokiej dyskusji na temat roli rzeźby w przestrzeni miast, także w kontekście prezentowania ich w historycznych miejscach, takich jak okolice Wawelu.
Ekspozycja była związana z wystawą „Obraz Złotego Wieku” Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie można było zobaczyć renesansowy pierwowzór "Kobiety w czepcu". W tym roku prawdziwym hitem okazała się natomiast wystawa "Kontrasty", która jest prezentowana jeszcze do końca września w Ogrodach Zamku. W wiosenne i letnie miesiące barwne rzeźby Orłowskiego w wyjątkowym, historycznym otoczeniu prezentowały się naprawdę wyjątkowo!
Wilno, Budapeszt, Rzym
Teraz Paweł Orłowski i jego rzeźby wyruszą w prawdziwe tournee po Europie. Od 4 do 6 września będą prezentowane na międzynarodowych targach sztuki Art Fair ArtVilnius'24. Właśnie w tym miejscu krakowska Van Rij Gallery będzie prezentować intrygujące rzeźby Orłowskiego. Oprócz Wilna, prace krakowskiego rzeźbiarza będzie można zobaczyć podczas innych, prestiżowych wydarzeń artystycznych - Art Market w Budapeszcie (17-20 października) i na targach Roma Arte in Nuvola (Rzym, 22-24 listopada). Van Rij Gallery będzie prezentować tam również twórczość innych artystów, z którymi współpracuje i których reprezentuje.
Nie tylko Europa
Osoby, które nie mogą wyruszyć w jesienną podróż po Europie, nie muszą się martwić - niektóre prace artysty są na wyciągnięcie ręki i można je zobaczyć w okolicy. Oprócz trwającej jeszcze niecałe dwa tygodnie ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu, są one prezentowane też cały czas w Van Rij Gallery (ul. Morsztynowska 1). W krakowskiej galerii można zobaczyć również rzeźby Pawła Orłowskiego wykonane z... porcelany AS Ćmielów!
Dzieła Pawła Orłowskiego są również prezentowane w Tarnowie (II Biennale Sztuki w Centrum Sztuki Mościce, które trwa do 2 października), gdzie można zobaczyć rzeźby Pawła Orłowskiego: "Maya rozebrana" i "Maya ubrana" ("Maya Naked", "Maya Dressed"), które do udziału w Biennale wybrało konkursowe gremium.
Jak z komiksu
Słynne "różowe boty" (które kojarzą też na pewno mieszkańcy Krakowa) można zobaczyć t do 14 października w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Siedem monumentalnych rzeźb jest prezentowanych w ramach projektu "Pink Bot" realizowanego wspólnie z kuratorką Katarzyną Rij.
- Komiksowi bohaterowie są tematem do dyskusji o godności i równouprawnieniu - podkreśla
Umieszczone w Elektrowni obiekty przedstawiają męską postać wzorowaną na wizerunkach superbohaterów z amerykańskich komiksów. Jak zaznacza Rij, to wyjątkowa artystyczna podróż dotycząca równouprawnienia płci i potrzeb wyrwania się z określonych ról społecznych.
Jak dodaje Katarzyna Rij, rzeźby Pawła Orłowskiego będą prezentowane od 25 września w Muzeum Śląskim w Katowicach. Będzie można je zobaczyć aż do marca 2025 roku. W planach są także wystawy w Warszawie i Łodzi.
Zapraszamy na wyjątkową galerię twórczości znakomitego krakowskiego artysty:
Foto: Van Rij Gallery, Tomasz Kobylański