Ognisko ptasiej grypy wykryto na fermach w Krasnem Potockim w gminie Chełmiec. - Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do wszystkich wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu– apeluje wójt gminy Chełmiec.
Wczoraj, 28 marca, od wczesnych godzin porannych strażacy z OSP Krasne Potockie i JRG nr 1 w Nowym Sączu pracowali na fermach w miejscowości Krasne Potockie. - Zdarzenie miało miejsce w kurniku, w którym zdechła część drobiu– informują strażacy z PSP Nowy Sącz. Zutylizowanych zostało 19 tysięcy kur. Szczep miał trafić na Sądecczyznę z województwa podkarpackiego, wraz z transportem drobiu.
Na miejscu obecni byli przedstawiciele Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego w Nowym Sączu, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów, firma z Krynicy Zdroju, zajmująca się dezynfekcją pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z strefy, dekontaminacją ubrań i sprzętu używanego na miejscu, zastęp OSP Krasne Potockie oraz pojazd firmy zajmującej się przewozem padliny.
- Teren ogniska chorobowego wyznaczony został ogrodzeniem wokół kurników. Działania realizowane przez zastęp OSP Krasne Potockie przed przybyciem zastępu PSP polegały na rozłożeniu mat dezynfekcyjnych w trzech miejscach. Pierwsze przy wyjeździe z terenu ogniska chorobowego, drugi zlokalizowany w odległości około 20 m, a trzeci zlokalizowany przy wyjeździe na drogę gminną. Dalsze działania zastępu OSP polegały na rozebraniu części ściany celem uzyskania dostępu dla ładowarki kołowej – dodają strażacy. - Działania Jednostki Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty oddział Tarnów polegały na zagazowaniu pozostałego ptactwa i załadowaniu na pojazd do przewozu padniętych zwierząt.
Działania strażaków trwały cztery godziny.
Tydzień temu ognisko ptasiej grypy wykryto na dwóch fermach w Bielance w powiecie gorlickim. 20 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych utrzymujących 6000 kur niosek oraz ponad 11000 indyków rzeźnych.
Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.
"Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Przypominany też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne" - poinformowano.
fot. PSP Nowy Sącz