sobota, 16 maja 2020 10:40

Ksiądz za nazwanie kandydatów na prezydenta idiotami został ukarany przez biskupa

Autor Mirosław Haładyj
Ksiądz za nazwanie kandydatów na prezydenta idiotami został ukarany przez biskupa

Ks. Janusz Czajka, proboszcz parafii w Łąkcie Górnej dostał upomnienie i naganę od biskupa diecezjalnego po kazaniu, w którym nazwał dziewięciu z dziesięciu kandydatów na urząd prezydenta RP "idiotami" i "kłamcami".

W związku z odbijającymi się szerokim echem kontrowersjami wokół treści wypowiedzianych przez ks. Janusza Czajkę, proboszcza parafii Łąkta, podczas homilii w niedzielę 10 maja br., Kuria Diecezjalna powzięła w tej sprawie odpowiednie kroki mające na celu zbadanie sprawy i wyciągnięcie stosownych konsekwencji.

Ks. Ryszard Nowak, Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego, w wydanym oświadczeniu napisał, że stwierdzenia, które padły z ambony były "niedopuszczalne". Proboszcz parafii otrzymał od Biskupa Diecezjalnego "oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią".

Ks. Czajka ma odbyć także miesięczne rekolekcje w celu "rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości".

Rzecznik tarnowskiego biskupa powołując się na Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym przypomniał w wydanym oświadczeniu, że Kościół – pełniąc rolę „krytycznego sumienia” – ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz”.

Jednakże odnosząc się w przepowiadaniu do kwestii społeczno-politycznych nie wolno agitować za lub przeciw jakiejkolwiek partii czy politykowi, gdyż „Kościół […] ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym” (tamże), zaś „twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia”. Ponadto słowo Boże należy zawsze przekazywać z miłością, roztropnie dobierając słowa i nikogo nie wykluczając

– można przeczytać w wydanym przez diecezję oświadczeniu.

Czytaj także:

Kuria podjęła kroki w sprawie kazania proboszcza o “9 idiotach” - kandydatach na prezydenta
Tarnowska Kuria Diecezjalna wydała oświadczenie dotyczące kontrowersyjnej wypowiedzi ks. Janusza Czajki, proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łąkcie Górnej (Gmina Żegocina). W oświadczeniu Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego, ks. Ryszard St. Nowak napisał, że podjęto…
Łąkta Górna: 9 idiotów i kłamców na prezydenta - ksiądz nawiązuje do debaty na niedzielnej mszy
W niedzielnym kazaniu proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łąkcie Górnej (Gmina Żegocina) nawiązał do debaty prezydenckiej, która odbyła się na antenie Telewizji Polskiej. W zamieszczonym na Twitterze fragmencie pod adresem kandydatów pada stwierdzenie: “No, dziewięciu i…

Inf.: e-kai, diecezja tarnowska
Fot.: diecezja tarnowska

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje