poniedziałek, 16 października 2023 10:53

Kto prowadzi w okręgu nr 15? Zaskakujący drugi wynik!

Autor Marzena Gitler
Kto prowadzi w okręgu nr 15? Zaskakujący drugi wynik!

Gdyby o wyniku wyborów w Polsce zadecydowali tylko mieszkańcy okręgu nr 15 w Małopolsce, drugie miejsce zajęłaby Trzecia Droga. Tak wynika z cząstkowych na razie wyników z blisko 57 proc. komisji wyborczych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W okręgu nr 15 obejmującym powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, wielicki, proszowicki i Miasto Tarnów podsumowano już 385 na 679 obwodów głosowania. Na tę chwilę wygrywa zdecydowanie PiS, na który zagłosowało 55,98 proc. wyborców. Co ciekawe - jak na razie - drugie miejsce zajmuje tu nie Koalicja Obywatelska a Trzecia Droga. Komitet Hołowni i Kosiniaka Kamysza poparło aż 16,59 proc. głosujących. Powodem tak wysokiego wyniku w tym okręgu z pewnością jest to, że właśnie tu jedynką był lider PSL.

Koalicja Obywatelska zdobyła w tym okręgu 12,28 proc. głosów, a Konfederacja wyprzedziła Lewicę. Ta pierwsza 8,16 proc a druga - 3,20 i znalazłaby się poza Sejmem. To oczywiście wyniki cząstkowe i na pewno się zmienią, gdy zaczną spływać policzone głosy z bardziej licznych komisji obwodowych z Tarnowa.

Na liście Trzecie Drogi zdecydowanym liderem jest Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego zagłosowało 12 proc. wyborców. Drugie miejsce na liście zdobył Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 - przewodniczący klubu radnych Nasze Miasto Tarnów w radzie miejskiej w Tarnowie. Tuż za nim jest dotychczasowy poseł Stanisław Bukowiec. Dalsza kolejność to Norbert Karczmarczyk, Piotr Sak, Urszula Rusecka, Wojciech Skruch, Ryszard Pagacz i Piotr Dziurdzia.

Na liście Prawa i Sprawiedliwości prowadzi bez zaskoczenia "jedynka" - Anna Pieczarka. Zagłosowało na nią 20,74 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Wiesław Krajewski (10,32 proc. głosów), a trzecia jest Józefa Szczurek-Żelazko (8,56 proc.).

Na liście Koalicji Obywatelskiej najwięcej głosów zdobyła "jedynka" -  Urszula Augustyn (4,93 proc.). Jak na razie drugie miejsca ma Roman Ciepiela - prezydent Tarnowa (1,51 proc.), a trzecie miejsce pod względem  liczby głosów ma na tej liście wieliczanka Elżbieta Achinger (0,69 proc.).

W okręgu jest do podziału 9 mandatów. W poprzednich wyborach 7 zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, jeden PSL, a jeden Koalicja Obywatelska.

W wyborach do Senatu wygrywa zdecydowanie dotychczasowy senator Włodzimierz Bernacki (53,69 proc.).

Wybory 2023 - najnowsze informacje

Rozrywka