Pochodząca z Oświęcimia Dorota Niedziela została wicemarszałkinią Sejmu. Podczas pierwszego dnia obrad posłowie złożyli ślubowanie, wybrano marszałka i wicemarszałków. 13 listopada odbyło się też pierwsze posiedzenie Senatu, na którym z funkcją wicemarszałka pożegnał się senator spod Krakowa - Marek Pęk. Posłowie z Małopolski powołali też Parlamentarny Zespół ds. Krakowa.
Ogromy zaszczyt i wyraz uznania
Posłanka z Małopolski, Dorota Niedziela została wicemarszałkinią Sejmu. Na kandydatkę KO zagłosowało 257 posłów. Dorota Niedziela ma 59 lat i duże doświadczenie parlamentarne. Była posłanką VII, VIII i IX kadencji sejmu. W wyborach 15 października była „jedynką” listy KO i zagłosowało na nią 28 783 wyborców.
Od grudnia 2021 roku jest wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku pożegnała męża. Marcin Niedziela, starosta oświęcimski zmarł po długiej chorobie. Był wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej w powiecie oświęcimskim.
Dorota Niedziela z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. Przez kilkanaście lat była współwłaścicielką przychodni weterynaryjnej. Pełniła też funkcję członkini zarządu i sekretarza w stowarzyszeniach zrzeszających weterynarzy. W 2015 roku jako sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska weszła do rządu Ewy Kopacz. W Parlamencie zasiadała w komisjach ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi, której była wiceprzewodniczącą.
Jak przyjęła swój awans na wicemarszałkinię Sejmu? „Właśnie zostałam wybrana na wicemarszałka Sejmu RP X kadencji. To dla mnie ogromy zaszczyt, ale jednocześnie wyraz uznania dla mojej dotychczasowej działalności parlamentarnej. Zapewniam, że będę stała na straży praw, godności i powagi Sejmu oraz będę czuwała nad przestrzeganiem w toku obrad Regulaminu Sejmu. Dziękuję wszystkim Posłom, którzy głosując oddali na mnie swój głos” – napisała na swojej stronie na Facebooku.
Właśnie zostałam wybrana na wicemarszałka Sejmu RP X kadencji. To dla mnie ogromy zaszczyt, ale jednocześnie wyraz...
Opublikowany przez Poseł Dorotą Niedzielą Poniedziałek, 13 listopada 2023
„To piękny i ważny dzień w moim życiu. Dziękuję za zaufanie i każdy oddany na mnie głos” – dodała zamieszczając zdjęcia z gratulacji, jakie wraz z drugą wicemarszałkinią KO, Moniką Wielichowską otrzymała po wyborze.
To piękny i ważny dzień w moim życiu ✌️🤣❤️🇵🇱 dziękuje za zaufanie i każdy oddany na mnie głos 👏👏👏🥰🥰❤️❤️
Opublikowany przez Dorotę Niedzielą Poniedziałek, 13 listopada 2023
"Krwawa zemsta" - Marek Pęk o swojej przegranej
Ta sztuka, która udała się Dorocie Niedzieli, nie udała się Markowi Pękowi. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Marszałka Senatu przegrał wybory z Małgorzatą Kidawą-Błońską.
W imieniu Prawa i Sprawiedliwości kandydaturę Marka Pęka na wicemarszałka Senatu zaprezentował przewodniczący klubu PiS Stanisław Karczewski. Powiedział on, że do pełnienia tej funkcji predestynuje senatora Pęka bogate doświadczenie prawnicze i parlamentarne. Dodał, że jest on politykiem wyrazistym i pochodzi z wyrazistej politycznie rodziny, a mianowicie jego ojcem jest znany polityk Bogdan Pęk. Określił senatora jako naturalnego lidera i jako elastycznego polityka dialogu, zmierzającego do uzyskania consensusu.
Nie przekonał jednak większości. W głosowaniu Małgorzatę Kidawę-Błońską poparło 66 senatorów, a Marka Pęka - 33. Taki sam wynik uzyskał Marek Pęk zgłoszony z kolei na wicemarszałka Senatu. W głosowaniu Senat wybrał na wicemarszałków Magdalenę Biejat, Rafała Grupińskiego i Michała Kamińskiego. Senator Marek Pęk nie uzyskał wymaganej większości głosów.
Marek Pęk funkcję wicemarszałka Senatu sprawował od 26 czerwca 2019 do kadencji i ponownie od 13 maja 2020 roku. Jak zareagował na porażkę? "Najważniejszy jest dla mnie mandat senatora powierzony mi przez Naród. Ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa. Tak mi dopomóż Bóg!" - napisał po głosowaniu.
Nie ma czasu do stracenia, spraw do załatwienia jest sporo✅ Dlatego już dzisiaj Parlamentarny Zespół ds. Krakowa został...
Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego - Poseł nę Sejm RP Poniedziałek, 13 listopada 2023
— Tu nie chodzi o prawdę, o moje wypowiedzi, tylko o krwawą zemstę — ocenił z kolei Pęk, pytany o przegrane głosowania w Senacie przez "Gazetę Wyborczą".
Marek Pęk @Marek_Pek o "krwawej większości". Nie żałuję słów pod adresem senatorów - o prorosyjskiej większości
— Wideo Wyborcza.pl (@WideoWyborcza) November 14, 2023
Wideo Justyny Dobrosz-Oracz @gazeta_wyborcza pic.twitter.com/DeFjJS0ZXT
Przypomnijmy, Pęk niedawno został ukarany przez komisję etyki za określenie senatorów Paktu Senackiego mianem "prorosyjskiej większości". Stąd też pojawił się opór wobec jego kandydatury.
Marek Pęk nie jest jedynym przegranym we wczorajszych głosowaniach. Marszałkiem a nawet wicemarszałkiem Sejmu nie została też zgłoszona przez PiS Elżbieta Witek. Funkcję drugiej osoby w Polsce będzie pełnił Szymon Hołownia, na którego głos oddało 265 posłów. Jego kontrkandydatka, Elżbieta Witek uzyskała 193 głosy. Zgodnie z ustaleniami umowy koalicyjnej lider Polski 2050 ma sprawować to stanowisko przez połowę kadencji. Oprócz Moniki Wielichowskiej i Doroty Niedzieli z Koalicji Obywatelskiej wicemarszałkami Sejmu zostali: Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi (PSL) i Krzysztof Bosak z Konfederacji.
W Sejmie o Krakowie i Małopolsce
"W nowej kadencji Sejmu powstaną zespoły do spraw Małopolski oraz Krakowa! Jest to ważne działanie dla naszego regionu. Stosowne podpisy posłów zostały już złożone. Jest to realizacja mojego pomysłu z kampanii wyborczej" - poinformował wczoraj Rafał Komarewicz, który zapewniał, że nie pozostawi spraw Krakowa, ale będzie o nie zabiegał w Parlamencie. Jedną z nich jest budowa metra, na co Trzecia Droga obiecała znaleźć fundusze.
W nowej kadencji Sejmu powstaną zespoły do spraw Małopolski oraz Krakowa! Jest to ważne działanie dla naszego regionu....
Opublikowany przez Rafał Komarewicz - Poseł na Sejm RP Poniedziałek, 13 listopada 2023
"Nie ma czasu do stracenia, spraw do załatwienia jest sporo. Dlatego już dzisiaj Parlamentarny Zespół ds. Krakowa został zarejestrowany! Wierzę, że będziemy skutecznie współpracować dla dobra naszego miasta" - napisał z kolei również związany z Krakowem Aleksander Miszalski. Wymienił też posłanki i posłów, którzy będą rozmawiać o Krakowie w Sejmie. To Jagna Marczułajtis-Walczak, Katarzyna Matusik-Lipiec, Rafał Komarewicz, Dorota Marek, Bartłomiej Sienkiewicz, Daria Gosek-Popiołek i Ireneusz Raś.
Nie ma czasu do stracenia, spraw do załatwienia jest sporo✅ Dlatego już dzisiaj Parlamentarny Zespół ds. Krakowa został...
Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego - Poseł nę Sejm RP Poniedziałek, 13 listopada 2023