środa, 15 listopada 2023 15:46

Posłowie z Małopolski sekretarzami Sejmu. Pomogą marszałkowi Hołowni prowadzić obrady

Autor Marzena Gitler
Posłowie z Małopolski sekretarzami Sejmu. Pomogą marszałkowi Hołowni prowadzić obrady

Drugiego dnia pierwszego posiedzenia X kadencji Sejmu wybrano 20 sekretarzy, którzy pomogą marszałkowi sejmu prowadzić obrady. Wśród nich jest aż czterech posłów z Małopolski.  

14 listopada Sejm podjął uchwałę w sprawie wyboru sekretarzy Sejmu. Zgłoszono na nich dwadzieścia kandydatur ze wszystkich ugrupowań zasiadających w Sejmie w obecnej kadencji. Kandydatury nie wzbudziły żadnych kontrowersji, wybory przebiegły bez dyskusji, wybór dokonał się łącznie i jednogłośnie.

Wśród kandydatów na sekretarzy sejmu znalazło się czterech posłów z Małopolski. To Filip Kaczyński i Łukasz Kmita (obaj Prawo i Sprawiedliwość) oraz Weronika Smarduch z Koalicji Obywatelskiej i Ryszard Wilk z Konfederacji.

Największe doświadczenie poselskie ma spośród nich Filip Kaczyński, który w Sejmie zasiada od 2015 roku (jak 27-latek objął mandat po Krzysztofie Szczerskim, który został powołany przez Andrzeja Dudę do pracy w Kancelarii Prezydenta). Filip Kaczyński z wykształcenia jest politologiem. W latach 2017–2021 sprawował funkcję przewodniczącego młodzieżówki Forum Młodych PiS w okręgu chrzanowskim. Pozostali debiutują w sejmie. Łukasz Kmita to były wojewoda małopolski (w związku z wyborem na posła złozył dymisję 2 listopada), Weronika Smarduch tworzyła struktury Platformy Obywatelskiej na Podhalu i Sądecczyźnie. Z zawodu jest analitykiem finansowym. Ryszard Wilk, który również zdobył mandat w okręgu nr 14  z wykształcenia jest inżynierem geodezji, swoją wiedzę zdobywał na Uniwersytecie Rzeszowskim. Od ponad dekady kieruje kilkunastoosobowym zespołem w swojej firmie.

Pozostałymi sekretarzami Sejmu zostali: Paweł Bliźniuk (KO), Krzysztof Ciecióra (PiS). Bartłomiej Dorywalski (PiS), Adam Gomoła (Polska 2050), Robert Gontarz (PiS), Małgorzata Gromadzka (KO), Patryk Jaskulski (KO), Sebastian Łukaszewicz (PiS), Daniel Milewski (PiS), Michał Moskal (PiS), Jolanta Niezgodzka (KO), Mirosław Adam Orliński (PSL-TD), Rafał Siemaszko (KO), Joanna Wicha (Lewica), Aleksandra Wiśniewska (KO) i Adrian Witczak (KO).

Sekretarz w Sejmie to poseł wykonujący czynności pomocnicze w zakresie kierowania obradami Sejmu przez marszałka. Ma on m.in. wspierać marszałka lub wicemarszałka Sejmu w kierowaniu obradami, prowadzić protokoły i listę mówców czy listę posłów zamierzających zadać pytanie. W razie niemożności przeprowadzenia głosowania przy pomocy urządzenia do liczenia głosów – ich obowiązkiem jest liczenie głosów oddanych przez posłów przez podniesienie ręki, a w przypadku zarządzenia głosowania imiennego – wyczytywanie kolejno posłów, w porządku alfabetycznym.

Wybory 2023 - najnowsze informacje

Rozrywka