czwartek, 23 listopada 2023 11:56

"Nie podziękuję za tę wypowiedź." Debata o in vitro [WIDEO - skrót]

Autor Marzena Gitler
"Nie podziękuję za tę wypowiedź." Debata o in vitro [WIDEO - skrót]

Wicemarszałek Dorota Niedziela z Oświęcimia upomniała posła Grzegorza Brauna, który selekcję embrionów w trakcie procedury in vitro porównał do tej dokonywanej "na rampie oświęcimskiej". Zebraliśmy najbardziej emocjonujące momenty z debaty nad projektem ustawy dotyczącym refundacji in vitro.

W środę w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy dot. finansowania in vitro. Projekt zakłada, że minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Na ten cel, z budżetu państwa, miałoby trafiać co roku co najmniej 500 mln zł.

Podczas pierwszego czytania projektu na sali plenarnej Sejmu rozgorzała gorąca dyskusja. Zebraliśmy najbardziej poruszające wypowiedzi posłów, które rzucają światło na różne aspekty tej ważnej społecznie i politycznie kwestii. Są w nich argumentach za i przeciw, emocje i napięcie, które towarzyszyły tej debacie.

Duże kontrowersje wywołał wypowiadający się kilkukrotnie poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. – Szczęść Boże wszystkim Polakom, małym i dużym. Tym, którzy mogą zabierać głos w swojej obronie i tym, którzy tego głosu zabrać nie mogą. Kto z Państwa wie, z pierwszej ręki, o czym tutaj debatujemy? Ja owszem. Jako reżyser dokumentalista kilkanaście lat temu "doktoryzowałem" się z tego tematu – powiedział w jednym z wystąpień, nawiązując do swojego filmu "Eugenika. W imię postępu".

– Widziałem tę selekcję dokonywaną na moich oczach – nie na rampie oświęcimskiej, to było małe szkiełko laboratoryjne. Dokonywał tej selekcji zootechnik. Z uwagi na koszta, zatrudnia się w realizacji tej procedury osoby niekoniecznie legitymujące się dyplomem medyka od ludzi. Widziałem te baniaki z ciekłym azotem, w którym trzyma się to, co zostanie efekt uboczny tej selekcji. Może do dziś tam te baniaki stoją – mówił poseł.

Do autorów projektu powiedział z kolei: "zapraszacie naszych rodaków, żerując na ich dramatach życiowych, do przedsionka piekieł już na tej ziemi".

Wystąpienie Brauna skomentowała prowadząca obrady wicemarszałek Dorota Niedziela z KO, która mieszka w Oświęcimiu. – Szanowni Państwo, pozwolicie, że nie podziękuję za tę wypowiedź. Po pierwsze, panie pośle, mieszkam 18 kilometrów od Oświęcimia, bardzo proszę ważyć słowa – zaapelowała. – Po drugie, przepraszam w imieniu swoim i myślę, że większej części tej izby, za wszystkie wypowiedzi, które mogły urazić zarówno rodziców, jak i dzieci. Bardzo przepraszam – podkreśliła wicemarszałek.

fot. Łukasz Błasikiewicz / Kancelaria Sejmu - edycja własna

Wybory 2023 - najnowsze informacje

Rozrywka