wtorek, 17 października 2023 09:46

Kto zdobył mandat w bastionie PiS-u? W sejmie nie zobaczymy wieloletniej posłanki

Autor Patryk Trzaska
Kto zdobył mandat w bastionie PiS-u? W sejmie nie zobaczymy wieloletniej posłanki

Znamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych oraz nazwiska tych, którzy będą reprezentować Polki i Polaków w parlamencie przez najbliższe cztery lata. W okręgu nr 14 doszło do kilku niespodzianek. Z sejmem żegna się m.in. wieloletnia posłanka PiS, Anna Paluch.

Państwowa Komisja Wyborcza podała dzisiaj (17 października) oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 35,38% głosów. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 30,70%. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Trzecia Droga, która otrzymała 14,40% głosów. Do sejmu weszły jeszcze Lewica (8,61%) i Konfederacja (7,16%).

Nowy rząd najprawdopodobniej utworzą siły demokratycznej opozycji, która uzyskała 248 mandatów (231 konieczne aby rządzić). Jak jednak głosowali mieszkańcy okręgu 14?

W Nowym Sączu i okolicach nie było zaskoczenia. Po raz kolejny wygrało tu Prawo i Sprawiedliwość, które wywalczyło sześć z dziesięciu możliwych mandatów. Do sejmu weszli: Arkadiusz Mularczyk, Ryszard Terlecki, Barbara Bartuś, Edward Siarka, Patryk Wicher i Andrzej Gut-Mostowy. Z izbą niższą polskiego parlamentu żegna się wieloletnia posłanka PiS, Anna Paluch.

Powody do zadowolenia w regionie ma Koalicja Obywatelska, której udało się wywalczyć dwa mandaty w sejmie. Reprezentować swoich wyborców będą Weronika Smarduch i Piotr Lechowicz.

Miejsce w parlamencie wywalczyła również obecna posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Nowogórska. W sejmie zasiądzie teśż przedstawiciel Konfederacji, Ryszard Wilk.

W całym okręgu nr 14 wyniki prezentują się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość: 53,73%
Koalicja Obywatelska: 16,10%
Trzecia Droga: 11,58%
Konfederacja: 8,73%
Polska Jest Jedna: 4,18%
Nowa Lewica: 3,18%
Bezpartyjni Samorządowcy: 2,49%

Mandat senatorski w okręgu nr 36 (powiat limanowski, nowotarski i tatrzański) wywalczył Jan Hamerski z Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei w okręgu nr 37 (powiat gorlicki, nowosądecki i miasto Nowy Sącz) miejsce w izbie wyższej parlamentu zapewnił sobie Wiktor Durlak z Prawa i Sprawiedliwości.  

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka