wtorek, 30 listopada 2021 16:19

Lewandowski bez złotej piłki. Radny z Wieliczki chce to zmienić... uchwałą

Autor Marzena Gitler
Lewandowski bez złotej piłki. Radny z Wieliczki chce to zmienić... uchwałą

Projekt uchwały o nie uznaniu wyniku francuskiego plebiscytu "Złota Piłka" przygotował wielicki radny Kamil Jastrzębski. W brzmieniu nawiązuje ona do niedawnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, który wypowiedział się o wyższości polskiego prawa nad unijnym ale okazała się tylko żartem.

O swoim pomyśle radny poinformował na Facebooku. "SKŁADAM WNIOSEK O NIEUZNANIE WYNIKÓW ZŁOTEJ PIŁKI! Doszło do olbrzymiej niesprawiedliwości, a jej ofiarą stał się Robert Lewandowski. W związku z tym – jako radny Wieliczki – proponuję, by miasto symbolicznie ogłosiło, że to Lewy jest najlepszym piłkarzem świata. #ballondor

❗SKŁADAM WNIOSEK O NIEUZNANIE WYNIKÓW ZŁOTEJ PIŁKI❗ Doszło do olbrzymiej niesprawiedliwości, a jej ofiarą stał się...

Opublikowany przez Kamila Jastrzębskiego Poniedziałek, 29 listopada 2021

Post doczekał się kilkudziesięciu udostępnień i komentarzy, a internauci powtarzali słowo reasumpcja, popularne ostatnio w polskim parlamencie za sprawą marszałek Elżbiety Witek.

Proponowana uchwała jest bardzo krótka. Ma trzy punkty. "Nie uznaje się wyników plebiscytu pod nazwą "Złota Piłka" (fr. Ballon d`Or) za rok 2021" - brzmi pierwszy. Jego konsekwencją jest kolejny: "Stwierdza się, iż najlepszym piłkarzem świata w 2021 roku jest p. Robert Lewandowski, a nie p. Lionel Messi". Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia - czytamy na koniec.

Argumentom towarzyszy obszerne uzasadnienie, ale nie chodzi tu przecież o argumenty.  Są one oczywiste, zwłaszcza dla nas, Polaków. Choć radny traktuje swój projekt jako swojego rodzaju żart, nadał mu normalny tryb, przewidziany w ustawie o samorządzie i regulaminie Rady Miasta Wieliczka. Został złożony do przewodniczącego Tadeusza Lurańca, który zadecyduje, czy poddać go pod obrady. - Projekt złożyłem - potwierdza Kamil Jastrzębski. - Mimo wszystko uważam to za żart, bo nie przewiduję, żeby uchwała była głosowana. Na takie wyniki plebiscytu śmiech jest najlepszy - dodaje. W kolejnym poście wyjaśnił też, że jego projekt uhonorowania Lewandowskiego przez Wieliczkę był prowokacją:  "Gratuluję każdemu, kto nie zorientował się, że projekt uchwały ws. nieuznania wyników Złotej Piłki składam wyłącznie dla żartów. Przy okazji dziękuję za zasięgi!" - napisał.

Gratuluję każdemu, kto nie zorientował się, że projekt uchwały ws. nieuznania wyników Złotej Piłki składam wyłącznie dla żartów 🙆‍♂️ Przy okazji dziękuję za zasięgi!

Opublikowany przez Kamila Jastrzębskiego Wtorek, 30 listopada 2021

Kamil Jastrzębski to najmłodszy radny w wielickim samorządzie. W 2018 roku, gdy startował miał zaledwie 21 lat. Mimo to jest już wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina w okręgu tarnowskim i członkiem zarządu Stowarzyszenia Młoda Prawicy - młodzieżówki Porozumienia oraz rzecznikiem prasowym tego ugrupowania. Ostatnio w mediach pojawił się w związku z swoim odejściem z klubu PiS, co było efektem odejścia z rządu Jarosława Gowina.

Trudno nie odnieść wrażenia, że ten samorządowy żart jest nawiązaniem do ostatnich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, który w praktyce uznał, że polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym.  

fot. Fb. Kamil Jastrzęcki i Tt Ligue 1

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje