czwartek, 3 września 2020 11:04

Libiąż. Lekarze powinni przyjmować w przychodniach! Burmistrz Latko skierował pismo do Ministra Zdrowia

Autor Wiktoria Mitura
Libiąż. Lekarze powinni przyjmować w przychodniach! Burmistrz Latko skierował pismo do Ministra Zdrowia

Samorząd wraz z burmistrzem Libiąża zdecydowali się interweniować w sprawie ponownego przyjmowania pacjentów w przychodniach. Pismo w tej sprawie zostało wysłane do Ministra Zdrowia oraz przekazane do wiadomości Rzecznika Praw Pacjenta.  

Samorząd Libiąża w trosce o zdrowie mieszkańców postanowił podjąć pewne kroki, które według nich, pomogą umożliwić mieszkańcom wizyty w przychodniach oraz kontakt osobisty z pacjentem.

W imieniu samorządu burmistrz Jacek Latko skierował pismo do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. – Obok COVID-19 zagraża nam wiele innych chorób – pisze w liście do ministra burmistrz Latko. – Teleporady nie zastąpią bezpośredniej wizyty w przychodni.

Pismo zostało również przekazane do wiadomości Rzecznika Praw Pacjenta.

Poniżej przedstawiamy jego treść:

Sz. P. Adam Niedzielski

Minister Zdrowia

ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa

W imieniu Samorządu Libiąża zwracam się z prośbą o podjęcie szybkich i skutecznych działań, które ułatwią pacjentom wizyty w przychodniach oraz umożliwią bezpośredni kontakt z lekarzami także w okresie pandemii. Od momentu potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej zostało mocno ograniczone ze względów bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Wtedy wydawało się to uzasadnione. Dla wszystkich sytuacja była nowa.

Po tygodniach lockdownu zaczęto znosić kolejne ograniczenia m.in. dotyczące przemieszczania się czy obowiązku zasłaniania ust i nosa na ulicach. 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, a uczniowie wrócili do szkól. Funkcjonują zakłady pracy, administracja publiczna (na nieco zmienionych zasadach), sklepy, hotele, baseny, komunikacja miejska etc. Nadal natomiast utrzymywane są znaczne ograniczenia w działalności zakładów opieki zdrowotnej, co Mieszkańcom trudno jest zrozumieć. Mają problemy z dodzwonieniem się do rejestracji w przychodniach. Skarżą się, że personel proponuje wyłącznie teleporady, tłumacząc się pandemią, albo odsyła na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wszyscy rozumiemy względy bezpieczeństwa, ale to niedopuszczalne, by w momencie pogorszenia stanu zdrowia pacjenci nie mogli dostać się do lekarza pierwszego kontaktu, pediatry, kardiologa, okulisty, chirurga, ortopedy etc.

Szanowny Panie Ministrze, obok COVID-19 zagraża nam wiele innych chorób. Pacjenci nie mogą czekać na pomoc, zwłaszcza że nikt nie wie, kiedy pandemia się skończy. Przed nami sezon grypowy i z każdym tygodniem problem będzie narastał. Teleporady nie zastąpią bezpośredniej wizyty w przychodni, gdy lekarz może zbadać pacjenta. Dlatego w trosce o zdrowie Mieszkańców zwracam się z prośbą o podjęcie szybkich i skutecznych działań, które zmienią obecną sytuację, tak by nawet w tym trudnym okresie pacjenci mieli zapewnioną podstawową i specjalistyczną opiekę lekarską.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Libiąża

Jacek Latko

Jaka będzie odpowiedź Ministra Zdrowia? Czy podejmie w tym kierunku jakieś kroki?

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka