wtorek, 21 marca 2023 11:43

Liderzy lokalnych społeczności rozmawiali o rozwoju powiatu wielickiego [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Liderzy lokalnych społeczności rozmawiali o rozwoju powiatu wielickiego [WIDEO]

Sołtysi z powiatu wielickiego oraz przewodniczący rad osiedli wzięli udział w piątek, 17 marca w I Forum Sołtysów, na które zaprosił Zarząd Powiatu Wielickiego.

Przedstawiciele najmniejszych jednostek samorządu spotkali się w Kopalni Soli Wieliczka. W Forum udział wzięli posłanka Urszula Rusecka oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Inicjatorem zorganizowania spotkania był starosta wielicki Adam Kociołek, który wyjaśnił, dlaczego Forum Sołtysów odbyło się dopiero w czwartym roku kadencji samorządu powiatowego. Okazuje się, że planowane było od początku, ale przeszkodziła pandemia i wybuch wojny w Ukrainie.

Gości powitał prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.  Paweł Nowak. Warto wspomnieć, że właśnie dzięki uprzejmości Zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA uczestnicy forum mogli spotkać się w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest zabytkowa komora Drozdowice, znajdująca się ponad 100 metrów pod ziemią.

Sołtysi, którzy wzięli udział w spotkaniu wysłuchali sprawozdania z poszczególnych zadań, jakie realizuje Powiat Wielicki, które omówili starosta wielicki Adam Kociołek, wicestarosta wielicki Henryk Gawor (odpowiedzialny za oświatę), Aleksandra Ślusarek (odpowiedzialna za politykę społeczną), Tomasz Broniowski (odpowiedzialny za bezpieczeństwo) oraz w imieniu nieobecnego z powodów zawodowych Przewodniczącego Rady Powiatu Wielickiego Tomasza Tomali, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce Marian Paszcza.

Uczestnicy mieli też okazje zobaczyć filmy, prezentujące postęp prac przy dwóch kluczowych inwestycjach, jakie obecnie prowadzi Powiat Wielicki, czyli budowie nowoczesnej hali sportowej przy wielickim liceum oraz nowej strażnicy dla Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Marszałek Smółka mówił o możliwości pozyskania środków na zdobywanie kompetencji przez sołtysów i lokalne inicjatywy. Posłanka Rusecka gratulowała sołtysom ich zaangażowania w sprawy lokalne.

W części poświęconej na dyskusję sołtysi mówili o najpotrzebniejszych ich zdaniem remontach dróg oraz postulowali działania związane z poprawą bezpieczeństwa. Na ich pytania odpowiadał m.in. młodszy inspektor Mirosław Strach, Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce.

- Bardzo dziękujemy Państwu za udział w tym wyjątkowym spotkaniu, Wasza obecność pokazała jak ważne i potrzebne są takie spotkania. Już teraz mogę państwa zapewnić, że takie fora będą w powiecie wielickim odbywać się cyklicznie – powiedział na zakończenie starosta Adam Kociołek.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka