- Dziś Wieliczka gości praktycznie całą Europę i świat - mówił burmistrz Artur Kozioł. Na międzynarodowej konferencji Samorząd 6.0 w Wieliczce spotkali się przedstawiciele czterech kontynentów.
Przedstawiciele krakowskich i europejskich uczelni, samorządowcy z Ruchu TAK dla Polski a także… mieszkańcy Wieliczki zostali uhonorowani podczas Gali Międzynarodowej Konferencji „Samorząd 6.0, która od niedzieli 4 czerwca, do wtorku odbywała się w Wieliczce. Uroczystość zaplanowano w wyjątkowym miejscu – na płycie zadaszonego boiska przy nowo otwartym Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym.
- Dziś zaprosiliśmy mieszkańców do nowego Centrum - miejsca, którego jeszcze nie znają. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać na tak pięknym koncercie w czasie konferencji, która jest okazją do rozmowy o tym, co chcemy zaplanować i wykonać - mówił w trakcie Gali burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł. - Cieszę się, że są z nami samorządowcy z całej Polski, są przedsiębiorcy, ale też przede wszystkim naukowcy. Ważnym momentem było wyróżnienie dla wszystkich mieszkańców Wieliczki, którzy, gdy przybyli do nas uchodźcy z Ukrainy, ruszyli z pomocą. Były też wyróżnienia dla uniwersytetów z wielu krajów za to, że jesteśmy razem i razem tworzymy tę konferencję, która jest miejscem wymiany pomysłów na rozwój wspólnot samorządowych - dodał Artur Kozioł. - Dziś Wieliczka gości praktycznie całą Europę i świat - podsumował burmistrz Wieliczki.
Gala, która odbyła się w poniedziałek (5 czerwca) wieczorem, była okazją do nagrodzenia instytucji, które są liderami w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienia wręczyli Marius Galbenusa - Prezes Centrum Europejskiego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju oraz Alina Bilan - Prezes Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju - współorganizatorzy wydarzenia.
Statuetki odebrali: prof. dr hab. Jarosław Górniak - Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Bernard Ziębicki - Dziekan Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jacek Surtyk - Prezydent Wrocławia, wiceprezes Ruchu Samorządowego TAK dla Polski oraz prof. Arpad Todor – przedstawiciel Uniwersytetu Studiów Politycznych i Samorządowych w Bukareszcie.
Statuetka za wsparcie, wrażliwości i odwagę w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy została przyznana Mieszkańcom Miasta i Gminy Wieliczka. Odebrał ją w ich imieniu Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce - Tadeusz Luraniec.
Gala była też okazją do podziękowań dla współorganizatorów międzynarodowego spotkania w Wieliczce. Nagrody wręczył im Artur Kozioł – Burmistrz Wieliczki, a otrzymali je Marius Galbenusa – Prezes Centrum Europejskiego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju (Rumunia), prof. Gabriele Pao-Pei Andreoli - Prezydent Instytutu Badań Zaawansowanych i Współpracy (Włochy), Piotr Krzystek – Prezydenta Szczecina, Wiceprezes Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej oraz członkowie rady programowej konferencji Samorząd 6.0: prof. dr hab. Wojciech Czakon z UJ i prof. dr hab. Zbigniew Makieła z Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Wydarzenie uświetnił gorąco oklaskiwany przez licznie przybyłych mieszkańców Wieliczki i zaproszonych gości koncert Orkiestry Straussowskiej „Obligato" pod dyrekcją Jerzego Sobeńko, która wystąpiła w jubileuszowym repertuarze, przygotowanym z okazji 30-lecia zespołu. Orkiestra, dzięki wsparciu lokalnego samorządu, organizuje w Wieliczce od lat Summer Music Festiwal, którego pomysłodawcami i organizatorami są Jerzy Sobeńko oraz Jolanta Suder, która jak zawsze znakomicie poprowadziła konferansjerkę, przybliżając historie, o których mówią słowa operowych arii i światowych przebojów.
W specjalnie przygotowanych aranżacjach zabrzmiały między innymi utwory znane z repertuaru Sary Brightman, Toma Jonesa, Mirelle Mathieu czy zespołu Queen. Wykonali je brawurowo artyści dobrze znani wielickim melomanom: Monika Węgiel, Julia Frączek, Yulia Ponomar, a także młoda Emilia Azierska i uznany aktor scen muzycznych - Tomasz Steciuk.
Wydarzenie zakończył bankiet dla gości Gali, a wieliczanie mieli okazję zobaczyć z bliska nowy, wyjątkowy obiekt edukacyjno – konferencyjny przy ul. Jedynaka, który już we wrześniu przyjmie pierwszych uczniów. Ruszył właśnie nabór do nowej szkoły nr 6, która będzie miała w nim swoją siedzibę.