niedziela, 21 lipca 2019 13:54

Limanowa: Motoryzacyjne emocje i utrudnienia w ruchu. Za tydzień XI Wyścig Górski pod Ostrą

Autor Marzena Gitler
Limanowa: Motoryzacyjne emocje i utrudnienia w ruchu. Za tydzień XI Wyścig Górski pod Ostrą

Limanowa podczas następnego weekendu (26 – 28 lipca) stanie się po raz kolejny wyścigową stolicą Europy. Na trasie Limanowa (Stara Wieś) – Przełęcz pod Ostrą rozegrana będzie 9 Runda Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC). Jest to najwyższa ranga samochodowych wyścigów górskich, w których nie są rozgrywane mistrzostwa świata. Rozgrywane na trasie o długości 5 493 m zawody będą także 5 i 6 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Jak przebiegnie rywalizacja i jakie utrudnienia czekają kierowców?

Tradycyjnie na tydzień przed odbywającym się w powiecie limanowskim sportowym wydarzeniem na skalę europejską, odbyła się konferencja dla mediów, przedstawicieli samorządów oraz służb. W tym roku spotkanie miało miejsce 18 lipca w Limanowej i obejmowało rozmowy logistyczno – organizacyjne związane z przygotowaniem do 11. Wyścigu Górskiego Limanowa –Przełęcz pod Ostrą. Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Przewodniczącą Powiatu Ewą Filipiak.

Podczas konferencji starosta limanowski zaznaczył, jak ważnym wydarzeniem na terenie powiatu, którego jest on włodarzem, jest odbywający się już od ponad 10 lat Wyścig Górski. – Za priorytet stawiam sobie dbałość o jakość i bezpieczeństwo uczestników tego wydarzenia. Wszystkie działania związane z dostosowaniem trasy do wymogów rozgrywania zawodów w ramach eliminacji Mistrzostw Europy, nie idą na marne, gdyż od ponad kilku dobrych lat trasa na odcinku Limanowa – Przełęcz pod Ostrą uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych w Europie. Co więcej, pragnę przypomnieć, że w zeszłym roku przed jubileuszowym 10 Wyścigiem Górskim została położona nowa nawierzchnia asfaltowa na odcinku 4 km: w tym 1.5 km trasy wyścigu oraz odcinek parku serwisowego. Było to niezbędne, żeby zawodnicy startujący w tzw. bolidach mogli bezpiecznie poruszać się po parku maszyn oraz całej trasie wyścigu. Było to również jednym z wymogów technicznych FIA dopuszczenia trasy do przeprowadzenia eliminacji Mistrzostw Europy – mówił Starosta. Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku Powiatowy Zarząd Dróg w Limanowej wykonuje szereg prac przygotowawczych, w tym m.in. czyszczenie nawierzchni, koszenie, uzupełnianie i wzmacnianie poboczy, oznakowanie poziome-krawędziowe, a także prace naprawcze uszkodzonych barier energochłonnych - podkreślił.

Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego z kolei zwróciła uwagę na wpływ wydarzenia na rozwój sektora turystycznego. - W promieniu 40 kilometrów od trasy wyścigu brakuje miejsc noclegowych, co bardzo dobrze świadczy o promocyjnej roli organizowanej przez Auto Moto Klub Limanowa imprezy. Wydarzenie to jest nie tylko doskonałą wizytówką naszego regionu wpływająca na dynamiczny rozwój sektora turystycznego i społeczno – gospodarczego, ale przede wszystkim to świetna rozrywka dla każdego - powiedziała.

Zobacz zapowiedź wyścigu:

Program wyścigu:

Szczegółowe informacje na: http://wysciggorski.pl/

inf. i foto: Powiat Limanowski, organizatorzy

Limanowa - najnowsze informacje