wtorek, 23 lutego 2021 14:42

Łotwa. Fryzjerzy przyjmują klientów... w lasach

Autor Marzena Gitler
Łotwa. Fryzjerzy przyjmują klientów... w lasach

Fryzjerzy na Łotwie zaczęli przyjmować klientów w lasach lub na zamarzniętych jeziorach. Akcja jest odpowiedzią na trwający od 21 grudnia lockdown tej branży.

Sprawę nagłośniły lokalne media oraz AFP. "Inaczej nie możemy działać" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami fryzjerka Diana Silina, która rozstawiła swój sprzęt na zamarzniętym jeziorze w pobliżu Rygi. "Nie wiem, czy obecny sposób jest legalny, ale musimy spróbować - inaczej nie będziemy mieli żadnego dochodu" - stwierdziła.

W akcję włączyła się Ieva Brante, radna miejska z Rygi, która na swoim profilu na Facebooku opublikowała wideo z niecodziennej wizyty fryzjerskiej. "Oto co mnie skłoniło do wewnętrznego przekonania i zamętu wobec rządowych ograniczeń, które uważam za chaotyczne i obiektywnie bezpodstawne. Np. masaż w placówce medycznej, ale w gabinecie masażysty nie mogę. Podolog nadal pracuje w gabinecie, ale w salonie nie wolno pracować pedicure / manicure i fryzjerom. CSDD nadal przyjmuje egzaminy na prawo jazdy, ale instruktorzy nauki jazdy mają zakaz pracy. Takich przykładów jest mnóstwo. Taka nielogiczność w decyzjach rządu prowadzi do nieufności publicznych wobec władzy państwa. Pytliwe i obiektywnie bezpodstawne decyzje napędzają niechęć społeczeństwa do ich realizacji.Nie odmawiam K19 i nie kwestionuję znaczenia i potrzeby szczepień. Nie namawiam na obalenie rządu ani zwolnienia Saeimy. Nie zapraszam społeczeństwa do zamieszek.Wzywam rząd do podejmowania przemyślanych i logicznych decyzji opartych na doświadczeniu i wiedzy naszych i innych krajów.Będąc prawnikiem, wspieram ludzi w znajdowaniu legalnych sposobów obchodzenia przepisów, jeśli to pozwala im pracować i zarabiać na życie" - napisała.

Uz šo mani mudināja iekšējā pārliecība un neizpratne par valdības ierobežojumiem, kas, manuprāt, ir haotiski un objektīvi nepamatoti. Piem., masāžu ārstniecības iestādē es varu saņemt, bet pie savas masieres kabinetā - nē. Podologs klīnikā turpina darbu, bet salonā pedikīra/manikīra speciālists un frizieri strādāt nedrīkst. CSDD turpina pieņem autobraukšanas eksāmenus, bet braukšanas apmācības instruktoriem darbs ir liegts. Tādu piemēru daudz. Šāds neloģiskums valdības lēmumos veicina sabiedrības neuzticēšanos valsts varai. Apšaubāmi un objektīvi nepamatoti lēmumi veicina sabiedrības nevēlēšanos tos pildīt. Es nenoliedzu K19 un neapstrīdu vakcinēšanos svarīgumu un vajadzību. Es neaicinu gāzt valdību vai atlaist Saeimu. Neaicinu sabiedrību uz nemieriem. Es aicinu valdību uz pārdomātiem un loģiskiem lēmumiem, kas pamatoti mūsu un citu valsts pieredzē un zināšanās. Es aicinu politiķus uz jēgpilnu diskusiju bez skaļiem saukļiem, bet ar konkrētos skaitļos balstītu un caurspīdīgu procesu visas sabiedrības labā. Es aicinu sabiedrību būt pilsoniski atbildīgai, gudrai un modrai. Jo? Jo šie valdības lēmumi nosaka mūsu dzīvi šodien un noteiks rīt. Šodien mežā griezu matus. #ibrante Paldies drosmīgām meitenēm Zane Melnace un Ine Ru par idejas atbalstīšanu un realizēšanu.

Opublikowany przez Ievę Brante Piątek, 5 lutego 2021

Jednak kilka dni później poinformowała o decyzji policji państwowej o rozpoczęciu procesu wykroczenia administracyjnego.

foto: Fb Ieva Brante

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje