wtorek, 4 maja 2021 09:48

Luzowanie obostrzeń. Gdzie dziś możemy zrobić zakupy?

Autor Marzena Gitler
Luzowanie obostrzeń. Gdzie dziś możemy zrobić zakupy?

Otwarte galerie handlowe, sklepy meblowe i centra budowlane - co jeszcze zmieniło się wraz z luzowaniem obostrzeń od 4 maja?

Luzowanie obostrzeń w związku ze spadkiem zakażeń rozpoczęło się 1 maja. Przypominamy, że możliwe jest już uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Obowiązuje jednak nadal limit. Trenować wspólnie może maksymalnie 50 osób jednocześnie. Limit 50 procent obłożenia obiektów dotyczy „zorganizowanych grup dzieci i młodzieży” w halach sportowych oraz na basenach.

Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, w tym budowlane i meblowe. W obiektach wciąż będą jednak obowiązywać zaostrzone zasady reżimu sanitarnego: limit jednego klienta na 15 metrów kwadratowych powierzchni oraz konieczność zapewnienia środków dezynfekujących.

Oprócz handlu otwarte częściowo są instytucje kulturalne: galerie sztuki i muzea. Tu też obowiązują te same zasady jak w sklepach.

Więcej osób może uczestniczyć jednocześnie w nabożeństwach sprawowanych w miejscach kultu. Teraz to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Rząd rekomenduje, jednak. aby ceremonie były odprawiane na świeżym powietrzu.

Od dziś wróciły w całym kraju do nauki stacjonarnej dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Rząd zaleca jednak częste wietrzenie sal i dezynfekcję placówek w weekendy.

Następna runda luzowania zaplanowana jest na 8 maja 2021, o ile nie przeszkodzi w tym liczba zachorowań.

graf. MZ
Polska

Polska - najnowsze informacje