czwartek, 30 grudnia 2021 11:03

Maków Podhalański: Od lokalnej inicjatywy do ogólnopolskiego projektu. Rusza 5. odsłona Kobiet Straży

Autor Mirosław Haładyj
Maków Podhalański: Od lokalnej inicjatywy do ogólnopolskiego projektu. Rusza 5. odsłona  Kobiet Straży

Makowska jednostka OSP rusza z 5. edycją ogólnopolskiego projektu Kobiety Straży 2022. Głos24 objął inicjatywę swoim patronatem.

"Ogólnopolski Projekt - Kobiety Straży 2022‘", której inicjatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna Maków Dolny, w tym roku obchodzi 5 urodziny. Druhny i druhowie podkreślają rolę kobiet w organizacji, jaką jest Ochotnicza Straż Pożarna. Strażaczki już piąty raz pokazują swoją siłę i piękno na kartach kalendarza. Wśród uczestniczek tegorocznej edycji są nie tylko przeszkolone druhny, ale także dziewczyny z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, które uczą się od swoich starszych koleżanek.

Pomysł zrodził się w 2018 roku i posiadał wówczas zasięg lokalny. Kolejne edycje projektu miały już zasięg ogólnopolski. Pomysł zyskał poparcie Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy, która 8 marca 2019 r., w Dniu Kobiet, wraz z Prezydentem odwiedziła makowską jednostkę. Z kolei w tym roku, 7 maja, Andrzej Duda wraz z małżonką ponownie odwiedził strażaków w Makowie Podhalańskim. Prezydent i Pierwsza Dama wzięli udział w lokalnych obchodach Dnia Strażaka.

Głównym materiałem promocyjnym Ogólnopolskiego Projektu Kobiety Straży 2022, jest kalendarz na nadchodzący rok, którego motywem przewodnim są ćwiczenia przeszkolonych druhen z dziewczętami z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

W pierwszych dwóch kwartałach 2022 roku, zarząd jednostki planuje zorganizowanie konferencji dotyczącej działalności kobiet w służbach mundurowych – wszystko jednak zależne będzie od rozwoju pandemii. Trwają rozmowy z partnerami projektu w kwestii promocji przedsięwzięcia, kampania ma na celu zachęcanie płci pięknej do wstępowania w szeregi służb mundurowych w całej Polsce.

W poprzednich edycjach honorowy patronat nad strażackim projektem, poza Głosem24 objęli między innymi: Minister Sprawiedliwości, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz lokalne media i partnerzy.

Okładka kalendarza z 2021 r./Fot.: OSP Maków Podhalański - materiały prasowe
Okładka kalendarza z 2021 r./Fot.: OSP Maków Podhalański - materiały prasowe

Celem ogólnopolskiego projektu Kobiety Straży 2022 jest nakreślenie sylwetek tytułowych kobiet strażaków oraz podkreślenie ich obecności i roli w funkcjonowaniu OSP. Inicjujący akcję druhowie chcieli zwrócić uwagę na wkład druhen w tworzenie ochotniczej straży pożarnej, jednocześnie podkreślając ich naturalne piękno, którego największym wyznacznikiem jest poświęcenie dla szlachetnej idei pożarnictwa i obrony cywilnej.

Makowskie druhny chcą także w ten sposób materialnie wesprzeć swoją jednostkę, ponieważ całość funduszy pozyskanych w ramach projektu Kobiety Straży 2022 będzie przeznaczona na sprzęt bojowy do ratowania życia, zdrowia oraz mienia ludzkiego.

Warto podkreślić, że jednostka OSP Maków Dolny cały czas się rozwija, w tym roku przeszkolonych zostało aż pięciu nowych strażaków - ratowników, wśród których znalazła się jedna kobieta oraz dwóch kierowców z uprawnieniami do prowadzenia samochodu ratowniczego. W sumie w jednostce służy już 5 kobiet i ponad 15 druhów, którzy są w pełni przeszkoleni i wyjeżdżają do akcji, uprawnienia do prowadzenia średniego samochodu bojowego posiada aż 7 druhów.

Autorem zdjęć jest pasjonat fotografii ratowniczej - Mateusz Wilczek, a pomysłodawcą projektu jest prezes zarządu jednostki OSP Maków Dolny, Mateusz Szklarczyk wraz z druhnami.

Czytaj także:

„Pokazałyśmy, że kobiety dają radę” - druhny z Makowa w strażackim kalendarzu
Druhny i druhowie z OSP w Makowie Podhalańskim Dolnym już po raz trzeci własnym sumptem wydali kalendarz strażacki z piękniejsza częścią swojej jednostki. Wszystko po to, by zaakcentować obecność kobiet w służbie pożarniczej oraz wesprzeć rodzimą remizę, gdyż całość funduszy pozyskanych ze sprzedaży…

Fot. i inf.: OSP Maków Podhalański - materiały prasowe

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje