wtorek, 12 marca 2019 13:13

Pierwsza Dama w makowskiej OSP

Autor Anna Piątkowska-Borek
Pierwsza Dama w makowskiej OSP

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda 8 marca 2019 odwiedziła Maków Podhalański. Spotkała się ze strażaczkami OSP Maków Dolny, składając im serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet. Nie zapomniała też o panach, którzy dwa dni później obchodzili Dzień Mężczyzn.

Pierwsza Dama odwiedziła jednostkę OSP Maków Dolny. Spotkanie miało charakter kameralny.

Zaprezentowaliśmy naszą działalność oraz przedstawiliśmy historię powstania naszej jednostki – informują strażacy.

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała też ze strażaczkami. Pytała, dlaczego wstąpiły do straży pożarnej. Dziewczęta opowiadały o ideałach, odwadze, niesieniu pomocy oraz kultywowaniu tradycji rodzinnych. W szeregach OSP Maków Dolny działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zrzeszająca chłopców i dziewczynki, a najmłodsza strażaczka należąca do makowskiej MDP ma 8 lat. Pasją zaraził ją tata, który również jest strażakiem.

Strażackie Koło Gospodyń

Warto dodać, że w Makowie Podhalańskim działa również Strażackie Koło Gospodyń – pierwsza tego typu organizacja w Polsce. SKG powstało w 2018 roku, a jego główną inicjatorką była Elżbieta Działowy. Strażackie Koło Gospodyń zajmuje się działalnością społeczną, wychowawczą. Bierze też udział w konkursach czy wydarzeniach kulturalnych, tj. Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Piknik Strażacki.

– Ujęło mnie, że jest to projekt międzypokoleniowy. To bardzo ważne, żeby łączyć tradycję z nowoczesnością i przekazywać wartości – powiedziała podczas spotkania Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Kobiety Straży

8 marca w OSP Maków Dolny rozmawiano też o projekcie „Kobiety Straży”. Otóż pod koniec 2017 roku strażacy, chcąc wypromować działalność kobiet w straży pożarnej, wpadli na pomysł wydania nietypowego kalendarza.

Tak powstał kalendarz „Kobiety Straży 2018”, o którym było głośno nie tylko w naszej okolicy – przypominają strażacy z OSP Maków Dolny. – W tym roku druhowie ponowili tę inicjatywę, z jeszcze lepszym skutkiem. Projekt zyskał poparcie Agaty Kornhauser-Dudy, Pierwszej Damy, która zaprosiła druhny do Pałacu Prezydenckiego na początku 2019 roku – dodają.

Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, projekt obecnie cieszy się statusem inicjatywy o ogólnopolskim zasięgu.

Celem projektu „Kobiety Straży 2019” jest przypomnienie, jak dużą rolę we współczesnym świecie pełnią kobiety – tłumaczyły panie podczas spotkania z Pierwszą Damą. – Gdy zawyje syrena, nie ma dyskryminacji z powodu płci. Jedzie ten, kto pierwszy przybiegnie na wezwanie – zaznaczały.

Nie obyło się bez niespodzianek

Podczas prezentowania naszego sprzętu bojowego, od strony Suchej Beskidzkiej nadjechała kolumna pojazdów na sygnałach. Byliśmy przekonani, że to ochrona Pierwszej Damy, która będzie ją eskortowała po zakończeniu naszego spotkania – przypominają strażacy OSP Maków Dolny. – Gdy z jednego ze samochodów wysiadł Pan Prezydent, byliśmy bardzo zaskoczeni – dodają.

Prezydent Andrzej Duda wręczył kwiaty paniom i złożył im życzenia z okazji Dnia Kobiet. Dołączył też do wspólnej rozmowy przy kawie o historii, tradycji i przyszłości makowskiej jednostki OSP.

Anna Piątkowska-Borek

fot. Grzegorz Jakubowski / Kancelaria Prezydenta RP

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje