sobota, 20 maja 2023 18:18

Małopolscy terytorialsi świętują piąte urodziny [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Małopolscy terytorialsi świętują piąte urodziny [FOTO]

W sobotę 20 maja na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało tego dnia 50 ochotników, z czego 18 procent stanowią kobiety. Wśród przysięgających są m.in. prawnik, księgowy, kierowca, kontroler skarbowy, kierownik budowy, górnik, elektryk oraz operator CNC.

- Przysięga wojskowa to nie jedno zdanie wypowiedziane podczas nawet najbardziej podniosłej uroczystości, lecz zobowiązanie wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego - podkreślił płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowo wcieleni żołnierze zasilą pododdziały 11 MBOT, w skład w której wchodzą: 111blp z podkrakowskiej Rząski, 112blp z Oświęcimia oraz nowo utworzonych 113blp z Tarnowa oraz 114blp z Limanowej.

Przysięga była jednym z elementów obchodów jubileuszowych pięciolecia powstania Brygady. W uroczystościach uczestniczył Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz. -  Gratuluję i dziękuję wyróżnionym, odznaczonym przyjaciołom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wasza obecność dzisiaj na przysiędze najmłodszych żołnierzy WOT i święcie Małopolskiej Brygady świadczy o tym, że żołnierze w oliwkowych beretach na stałe wpisali się w system bezpieczeństwa państwa - powiedział podczas uroczystości.

Okrągły jubileusz

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstawała w 2018 r. Siedziba Dowództwa i Sztabu mieści się w podkrakowskiej Rząsce. 22 lutego 2019 Minister Obrony Narodowej przekazał 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dziedzictwo tradycji Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet”, nadał jej imię gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” oraz ustanowił dzień 22 maja dorocznym świętem brygady.

Tegoroczne obchody przyciągnęły rzesze ludzi, w tym wiele rodziny z dziećmi. Krakowianie i goście mieli okazję zobaczyć pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych oraz defiladę pododdziałów 11MBOT. Dla dzieci przygotowano różne gry i zabawy, a na wszystkich chętnych czekał poczęstunek w postaci tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Były pokazy sprzętu wojskowego oraz uzbrojenia, specjalna strefa atrakcji dla najmłodszych, poczęstunek żołnierską grochówką.

Główną atrakcją będzie zaplanowany na niedzielę skok ze spadochronu w wykonaniu żołnierza 11MBOT, upamiętniający ważne wydarzenie z życia patrona Brygady – gen. Okulickiego, ps. Niedźwiadek, który w nocy z 21 na 22 maja 1944, skoczył ze spadochronem z samolotu Halifax JP-222 „E”, w ramach operacji lotniczej „Weller 29”.

Operacja „Weller 29”

W niedzielę obchody przeniosą się do Wierzbna w powiecie proszowickim. Nie bez powodu. Jest tam pomnik upamiętniający lądowanie w tym miejscu cichociemnych i co roku odbywają się tam obchody rocznicowe.

Operacja lotnicza „Weller 29” miała miejsce z 21/22 maja 1944 r.. 79 lat temu w okolicach wsi Wierzbno żołnierze Armii Krajowej odebrali zrzut cichociemnych. Wspierał ich oddział Batalionów Chłopskich. Placówka odbiorcza „Kos” odebrała sześciu skoczków spadochronowych. Byli to porucznik Marian Golarz „Góral 2”, rotmistrz Krzysztof Grodzicki „Jabłoń 2”, podporucznik Władysław Marecki „Żabik 2”, generał brygady Leopold Okulicki „Kobra 2”, podporucznik Zbigniew Waruszyński „Dewajtis 2”, kapitan Tomasz Wierzejski „Zgoda 2”. Nad terytorium Polski przetransportował ich Liberator BZ-965 'S" lub Halifax JP 222 "E". Był t0 50 skok Cichociemnych.

Dowódcą osłony zrzutowiska był por. Jerzy Biechoński, ps. „Kłos”. „Przygotowania do zrzutu trwały parę miesięcy” – wspominał Józef Kleszczyński, ps. „Młodzik”. „Wreszcie zapalają się ogniska w oznaczonym trójkącie na lądowisku i tuż po północy z oddali rośnie znajomy pomruk motorów… są, lecą… ciarki przechodzą po grzbiecie, radość, krzyk wewnętrzny, są… już widać w przyćmieniu deszcz parasoli… lecą, dobijają ziemi, są wśród nas…”.

Samoloty dokonały zrzutu spadochroniarzy i zasobników bez najmniejszych problemów. Jak wspominał Józef Kleszczyński zaraz po wylądowaniu był „już tylko pośpiech. Zasobniki ludzie ładują się na stojące rzędem furmanki, zaciera się ślady, część pola bronują konie, ognie wygaszone i wio! do z góry przygotowanych melin”.

Transport na „meliny” został przeprowadzony perfekcyjnie. Doświadczeni konspiratorzy doskonale zorganizowali magazyny broni w majątku Jakubowice należącym do rodziny Kleszczyńskich. Po wylądowaniu gen. Okulicki (zgodnie z obowiązującymi procedurami, po skoku awansowany automatycznie o jeden stopień) i dwóch skoczków urywało się przed dalszą podróżą do Warszawy od 22 do 24 maja w oddalonej o 2 km od Wierzbna Szarbii w zabudowaniach Heleny i Jana Marcińskich, gdzie obecnie w prywatnym domu Pana Kazimierza Marcińskiego urządzono Izbę Pamięci im. gen. L. Okulickiego.

Te wydarzenia przypomniane zostaną podczas jubileuszu 5-lecia 11 MBOT. 21 maja o godzinie 9.30 w Wierzbnie odbędzie się rekonstrukcja skoku spadochronowego gen. bryg. L. Okulickiego, podniesienie flagi państwowej, złożenie kwiatów pod pomnikiem Cichociemnych i rekonstrukcja starcia partyzanckiego z Niemcami.

Jak zostać małopolskim terytorialsem?

Najbliższe wcielenie ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 11 MBOT odbędzie się 24 czerwca w ramach akcji „Wakacje z 11 MBOT”. To oferta przede wszystkim dla studentów, maturzystów, pełnoletnich uczniów szkół średnich, nauczycieli oraz osób, które chcą spróbować swoich sił w mundurze. Przysięga odbędzie się 9 lipca 2023 r.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka