środa, 23 grudnia 2020 12:21

Małopolska. Czy wszyscy medycy są chętni, aby się zaszczepić?

Autor Wiktoria Mitura
Małopolska. Czy wszyscy medycy są chętni, aby się zaszczepić?

Już 27 grudnia rozpoczną się pierwsze szczepienia w Polsce przeciw COVID-19. Pierwsze terminy przeznaczone są dla lekarzy oraz personelu medycznego. Jednak, czy wszyscy "uprzywilejowani" są chętni na szczepienia?

Zgłoszenia placówek medycznych do szczepień miały zakończyć się w zeszłym tygodniu. Termin zapisów został jednak przesunięty przez rząd. Zgłaszać się można do 28 grudnia. Dlaczego taka decyzja?

Okazuje się, że nie wszyscy lekarze wraz z personelem medycznym zgłosili się do szczepień

Ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie zgłosiło się tylko 300 osób. Podkreślić należy, że w szpitalu tym pracuje blisko 1200 osób.

Sytuacja jest rozwojowa. To nie jest ostateczna liczba. Część personelu przebywa na zwolnieniu lekarskim, w kwarantannie czy też w  izolacji. Ponadto około 400 naszych pracowników przeszło już zakażenie. Ozdrowieńcy zastanawiają się więc, czy na tym etapie sczepienie jest sensowne merytorycznie czy też powinni jeszcze odczekać - mówi dr Marcin Mikos wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie dla Gazety Krakowskiej.

Jak wygląda sytuacja w innych szpitalach?

Do szczepień ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zgłosiło się ponad 50% pracowników.

W Szpitalu im. Jana Pawła II na szczepienia zapisało się około 1200 osób. Wszystkich pracowników szpitala jest około 2 tysiące. Warto zauważyć, że na liście nie znajdują się sami pracownicy szpitala. Akurat w tej placówce ma się zaszczepić około 240 ratowników medycznych, farmaceutów oraz pracowników przychodni.

Szczepienia covidowe są tematem, który opracowujemy na bieżąco. Tworzymy  listy chętnych, kompletujemy dokumentację. Jest dość obszerna, w tym  zgody, dane personalne, wprowadzamy je do systemów Ministerstwa Zdrowia,  są określone terminy, gdzie i do kiedy trzeba zgłaszać nasze postępy - tłumaczy Anna Górska, rzecznik prasowa Szpitala  Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Do tej pory do szczepienia zgłosiło się ponad 600 pracowników tej placówki.

Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe –  organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień - zapewnia dyrektor małopolskiego NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.

Czy w Małopolsce do 28 grudnia zgłoszą się wszyscy lekrze i pracownicy medyczni? Czyżby nie wszyscy byli przekonani co do skuteczności szczepioniki?

info: Gazeta Krakowska

Małopolska - najnowsze informacje