poniedziałek, 20 lipca 2020 08:41

Małopolska: Dziś dwie śmiertelne ofiary koronawirusa, a może być więcej

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Dziś dwie śmiertelne ofiary koronawirusa, a może być więcej

Informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Małopolsce nie są optymistyczne. Dziś 40 nowych przypadków. To mniej niż w ciągu ostatnich dni, ale pamiętajmy, że poprzedni tydzień wchodziliśmy z 38. zakażeniami. Potem każdego dnia było coraz więcej.

W ciągu miesiąca praktycznie podwoiła się liczba aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce. 20 czerwca było to 455 osób. Dzisiaj – po miesiącu – 988. Zapewne jutro przekroczymy 1000. Liczba ozdrowieńców rośnie powoli, wybuchają coraz to nowe ogniska i – nie ma się co oszukiwać – sytuacja szybko się nie poprawi.

Dlatego ważne jest przestrzeganie wszelkich nakazów i zakazów wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Przypomina o tym Sanepid, który wydał kolejne oświadczenie:

– Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie województwa małopolskiego, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 ma charakter dynamiczny. Proszę  o przypominanie i apelowanie do mieszkańców i gości i odwiedzających Państwa regiony, wszelkimi możliwymi kanałami komunikacji, o konieczności przestrzegania wszelkich nakazów i zakazów wynikających z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności z rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – oraz wytycznych Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, uwzględniających specyfikę funkcjonowania różnych obszarów naszego, codziennego życia, o wzmożenie reżimu sanitarnego i stosowanie środków ochrony osobistej oraz o ograniczanie kontaktów społecznych (wesela, przyjęcia, zebrania, spotkania, itp.), w tym zachowanie bezpiecznej odległości – czytamy w apelu.

Odwoływanie są też kolejne imprezy. Po festiwalu Pannonica:

Sądecczyzna: Co z Festiwalem Pannonica?
Jeszcze wczoraj jasne było, że Festiwal Pannonica się odbędzie. Co prawda inny niż w zeszłym roku, ale miał się odbyć. Dziś, opublikowano nowy komunikat na oficjalnej stronie festiwalu. “Pannonica Festival zaplanowany w terminie 27-29 sierpnia 2020 roku, nie odbędzie się”.

Przyszła informacja o odwołaniu zaplanowanego na 26 lipca kolejnej edycji Jarmarku Korzeńskiego (powiat nowosądecki). Organizatorzy odwołali imprezę z powodu zagrożenia koronawirusem. O rezygnacji z organizacji Jarmarku Korzeńskiego przesądził wzrost liczby zarażonych na Sądecczyźnie. W ostatnich tygodniach w regionie pojawiło się kilka ognisk koronawirusa, które w efekcie spowodowały znaczący wzrost liczby osób zarażonych. W ocenie Centrum Kultury w Korzennej, które organizuje Jarmark Korzeński, ryzyko zarażenia kolejnych osoba jest teraz zbyt duże. Masowa impreza, jaką jest Jarmark Korzeński, mogłaby być niebezpieczna dla jej uczestników i w trosce o zdrowie mieszkańców podjęto decyzję o tym, że w tym roku Jarmark Korzeński nie odbędzie się.

Z nowych ognisk w Małopolsce o bardzo ciężkiej sytuacji można mówić w Domu Opieki Jestem w Grobli (gmina Drwinia, powiat bocheński). W powiecie bocheńskim aktualnie choruje 105 osób i jest to drugi, po nowosądeckim powiat w Małopolsce, jeśli chodzi o liczbę chorujących. Tu sytuacja jest o tyle trudna, że zakażenia dotyczą osób w zaawansowanym wieku, często schorowanych. Dlatego, niestety, możemy spodziewać się kolejnych zgonów. Tak było w przypadku ognisk z Tuchowa i Limanowej. Poza tym ognisko w Grobli jest bardzo duże - łącznie w Domu Opieki Jestem chorych jest 89 osób na 165 pensjonariuszy i 80 pracowników. Koronawirusa potwierdzono u jest 65 podopiecznych i 24 pracowników. Bardzo dużo osób jest hospitalizowanych – 14. Nie mamy jeszcze informacji, czy dzisiejsza ofiara śmiertelna to pacjentka z tego ośrodka.

DPS w powiecie bocheńskim kolejnym ogniskiem Covid-19. Najstarszy zakażony ma 97 lat
Statystycznie w Małopolsce tak źle jeszcze nie było. W niedzielę, 19 lipca sanepid poinformował o 115 nowych zakażeniach koronawirusem. Ognisko koronawirusa wykryto w Prywatnym Domu Pomocy Społecznej w Grobli koło Bochni. W piątek pobrano wymazy zarówno od pensjonariuszy, jak i od personelu. W sumi…

Pacjentem zero – jak powiedział starosta bocheński Adam Korta – był najprawdopodobniej mężczyzna, który kilka dni temu trafił na bocheński SOR z innych niż koronawirus powodów. Ale po zgodnym z procedurami badaniu na SARS-CoV-2, okazało się, że jest nosicielem wirusa. Tyle, że przechodził tę chorobę bezobjawowo. – Podejrzewamy, że ta osoba rozprzestrzeniła chorobę w tym domu opieki – powiedział starosta.

W związku z obecną sytuacją w Domu Opieki Jestem w Grobli, w którym doszło do rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS COVID19, Zarząd Ośrodka przygotował komunikat, w którym czytamy:

W naszej placówce opiekujemy się obecnie 165 osobami, zatrudniając 89 pracowników. (placówka przeznaczona jest dla 195 osób, w chwili wykrycia koronawirusa przebywało w niej 165 osób).

Na początku zagrożenia koronawirusem w Europie, tj. już w połowie lutego, w celu ochrony naszych podopiecznych zamknęliśmy placówkę dla odwiedzających. Wprowadziliśmy specjalne procedury, rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Przygotowując się do walki z zagrożeniem korzystaliśmy też ze wsparcia ekspertów i osób mających doświadczenie w reorganizacji funkcjonowania placówek podobnych do naszej w obliczu pandemii.

Mimo wprowadzonej dyscypliny: wspomnianego wstrzymania odwiedzin, kontroli temperatury, przeszkolenia personelu, a także wprowadzeniu  szczególnych zasad postępowania pracowników przed wejściem na teren  ośrodka (osobnym wejściem, po dezynfekcji) niestety do zakażenia doszło poprzez kontakt z osobą bezobjawową.

W trosce o skuteczne zdiagnozowanie liczby chorych i przeciwdziałanie dalszemu zakażaniu – na własny koszt zorganizowaliśmy badanie wymazobusem wszystkich podopiecznych i pracowników - łącznie 245 osób. Na tej podstawie zdiagnozowano 65 wyników pozytywnych wśród podopiecznych oraz 24 wśród pracowników.

Niezwłocznie przeprowadziliśmy izolację osób zakażonych, część z nich - 14 osób skierowanych zostało do szpitala, a pozostali, z wynikiem negatywnym zostali odizolowani. Kolejne decyzje dotyczące poszczególnych osób będziemy podejmować zgodnie z przyjętymi zasadami w porozumieniu z Sanepidem i służbami medycznymi.

W trosce o zdrowie zakażonych, w dniu dzisiejszym przeprowadzone będą indywidualne konsultacje z lekarzem ze szpitala zakaźnego dla każdej z zakażonych osób.

W najbliższych dniach, zgodnie z obowiązującymi nas decyzjami Inspektora Sanitarnego, będziemy wykonywać kolejne badania kontrolne wśród podopiecznych i pracowników.

Ponadto dla wszystkich zakażonych i ich bliskich przewidujemy organizację według potrzeb i na życzenie bezpłatnych konsultacji i porad psychologów, chcąc tym samym wesprzeć ich w tej sytuacji.

Organizacyjnie: Obecnie placówka podzielona jest na strefę czystą, w której przebywają osoby z wynikiem ujemnym oraz strefę izolatorium, w której przebywają podopieczni z wynikiem dodatnim, którymi zajmują się nasi pracownicy nie mający objawów. Każda ze stref dysponuje osobnym wejściem do budynku, dzięki którym możemy skutecznie izolować osoby zakażone od zdrowych.

Zapewniamy Państwa o naszej pełnej otwartości w zakresie współpracy z wszystkimi odpowiednimi służbami, a także zastosowaniu wszystkich możliwych środków, by zapobiegać kolejnym zakażeniom i wspierać osoby zakażone w powrocie do zdrowia. Jest to naszym priorytetem.

Małopolska [20 lipca]

 • zakażonych: 2 534 (+40)
 • zmarło: 49 (+2)
 • wyzdrowiało: 1 492 (+8)
 • aktywnie chorych: 988 (+30)

Dziś nieco mniejsza liczba zakażeń na poziomie tej sprzed tygodnia. Choć i tak jest to 3 wynik w Polsce. Więcej, ale niewiele więcej zakażeń jest dziś na Mazowszu (54) i Śląsku (55). Dziś badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem  SARS-CoV-2 u kolejnych osób. To 19 kobiet i 22 mężczyzn, w wieku od 1 miesiąca do 85 lat, z:

 • Krakowa (10 osób),
 • powiatu oświęcimskiego (8 osób),
 • powiatu wadowickiego (7 osób),
 • powiatu nowosądeckiego (6 osób),
 • powiatu Nowego Sącza (4 osoby),
 • powiatu powiatu tatrzańskiego (3 osoby),
 • powiatu proszowickiego (2 osoby)
 • powiatu bocheńskiego (1 osoba).

Aktualnie 5 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o zdublowaniu jednej osoby we wcześniejszych raportach – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 2534 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował również o śmierci:

 • 86-letniej kobiety, mieszkanki powiatu bocheńskiego
 • 83-letniej kobiety, mieszkanki powiatu nowosądeckiego,

Obie przebywały w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarłe miały choroby współistniejące. Poprzedni zgon spowodowany koronawirusem odnotowano w Małopolsce tydzień temu - 14 lipca.

Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 49.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. To 2 kobiety i 6 mężczyzn, w wieku od 16 do 84 lat, z:

 • Krakowa (1 osoba),
 • Nowego Sącza (2 osoby)
 • powiatu nowosądeckiego (5 osób), którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 1492 ozdrowieńców.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka