środa, 20 kwietnia 2022 11:25

Małopolska: W maju ruszy wypłata 500+ dla Ukraińców. Wpłynęło niemal 27 tys. wniosków

Autor Mirosław Haładyj
Małopolska: W maju ruszy wypłata 500+ dla Ukraińców. Wpłynęło niemal 27 tys. wniosków

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus". W Małopolsce do tej pory Ukraińcy złożyli niemal 27 tys. wniosków.

W całym kraju ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków o świadczenie 500+ od uchodźców z Ukrainy. Dzięki specustawie otrzymali oni dostęp do wsparcia z ZUS. Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

– Złożone wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który zacznie się od 1 czerwca i skończy w maju przyszłego roku. Wniosek o świadczenie mogą złożyć osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego z powodu wojny, otrzymały numer PESEL UKR, mają konto w banku w Polsce i polski numer telefonu. Do wysłania wniosku np. o 500+ potrzebny jest aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

– tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

Inf.: ZUS

Małopolska - najnowsze informacje