sobota, 9 kwietnia 2022 08:09

Małopolska. W niedzielę w całym województwie zawyją syreny alarmowe

Autor Katarzyna Jamróz
Małopolska. W niedzielę w całym województwie zawyją syreny alarmowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że jutro (10 kwietnia) o godz. 08:41 w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, we wszystkich województwach zostaną uruchomione syreny alarmowe.

– W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w dniu 10 kwietnia (niedziela) o godz. 8:41 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena)  

– czytamy w komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę – napisał szef MSWiA Mariusz Kamiński na Twitterze.

Czytaj też: Kraków apeluje! Chodzi o syreny alarmowe w rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Katastrofa Smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Smoleńsk Katastrofa Smoleńska Zbrodnia Katyńska Małopolska
Małopolska. W niedzielę w całym województwie zawyją syreny alarmowe / Fot.: Wikipedia.pl

Użycie syren alarmowych

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Źródło: MSWiA/Małopolski Urząd Wojewódzki
Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki

Małopolska - najnowsze informacje