sobota, 20 stycznia 2024 09:00

Marzy, by znów leczyć, ale teraz sam potrzebuje pomocy. Krakowianie poruszeni historią Samarytanina Roku

Autor Mirosław Haładyj
Marzy, by znów leczyć, ale teraz sam potrzebuje pomocy. Krakowianie poruszeni historią Samarytanina Roku

Gdy sieć obiegła wiadomość, że Samarytanin Roku 2022 Piotr Sołtysiak pilnie potrzebuje pomocy, krakowianie ruszyli z pomocą. Znany i ceniony lekarz z Krakowa, który nagle zachorował na białaczkę, potrzebuje przeszczepu szpiku.

Na drodze Piotra Sołtysiaka, który od lat z pasją ratuje życie i zdrowie pacjentów, stanął trudny przeciwnik - białaczka. Wysportowany medyk z Krakowa jeszcze w grudniu pokonywał 10 km dziennie. 2 stycznia trafił na SOR, gdzie okazało się, że jego stan wymaga pilnej hospitalizacji. Rodzina i znajomi Piotra apelowali w sieci o oddawanie krwi dla medyka. Wielu krakowian ruszyło z pomocą, by wesprzeć lekarza. Jego stan poruszył również mieszkańców Gliwic i Krakowa - miast, w których pełnił dyżury.

Konieczny przeszczep

Kochani! Dziękujemy za udzieloną pomoc i pełne ciepła sygnały, które od Was dostajemy. Wsparcie od Was jest ogromne. Dotychczasowe leczenie z dobrym skutkiem!!! Usłyszeliśmy, że w kolejnym etapie leczenia konieczny będzie przeszczep szpiku kostnego. Prosimy o pomoc i zarejestrowanie się w bazie dawców DKMS www.dkms.pl. PS Krew dalej potrzebna, więc jeśli ktoś nie mógł do tej pory, to dalej prosimy

przekazała w sieci żona pana Piotra, Sylwia.

Marzy, by znów leczyć

W rozmowie z redakcją Głosu24 pani Sylwia przekazała, że jej mąż marzy o tym, by wrócić do pracy, którą wykonywał z wielkim oddaniem.

Mąż ma silną motywację do wyjścia z choroby. Chce wrócić do pracy: do małych pacjentów (wie, ile dzieciaczków czeka), a także do pacjentów dorosłych, których od kilku lat konsultował, wykonując USG. Pracę swoją wykonywał z wielką pasją i oddaniem, a w wolnych chwilach jeździł na kursy i cały czas doczytywał, aby jeszcze lepiej móc służyć pacjentom

mówi dla Głosu24 Sylwia Soltysiak.

Pan Piotr z żoną/ Fot. archiwum prywatne pani Sylwii
Pan Piotr z żoną/ Fot. archiwum prywatne pani Sylwii

Oprócz pacjentów za panem Piotrem tęsknią bliscy żona i dzieci, którzy nie widzieli go od 2 stycznia.

W domu też wszyscy czekamy mąż od 2 stycznia jest w Szpitalu Jakubowskiego, gdzie trafił prosto z SOR-u w stanie ciężkim z ostrą białaczką. Po kilku dniach został przeniesiony do izolatki, gdzie ani ja, ani żadne z dzieci nie ma wstępu ze względu na bezpieczeństwo dla chorego, a także innych pacjentów. Sezon chorobowy w pełni.

Pomoc dla pana Piotra

Przypominamy, że dla Piotra Sołtysiaka najlepsze i najważniejsze w tej chwili są: krew B RH D ujemne, płytki BRh D ujemne, a osocze uniwersalne to osocze AB. Zachęcamy również do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego na www.dkms.pl.

Samarytanin 2022

Dr Piotr Sołtysiak jest lekarzem z powołania, który nie zostawia pacjentów w potrzebie. Jego serce i postawa zostały docenione w 2022 r. tytułem Samarytanina Roku. W uzasadnieniu wyboru przedstawiono historię jednego z jego pacjentów, któremu pomógł, mimo że wielu innych lekarzy nie dawało mężczyźnie szans.

– Dziś ten chory pisze tak: To złoty człowiek, na którego zawsze można liczyć. Zjawił się, gdy było bardzo źle, bo groziły mi sepsa i krwotok. Dr Sołtysiak zdecydował, że trzeba działać i w momencie, gdy szpitale przeżywały oblężenie z powodu epidemii, użył sobie tylko znanych sposobów, bym w trybie pilnym został przyjęty do jednego z nich – tylko tam lekarze zgodzili się podjąć ryzykownej operacji, bez której można było tylko czekać na koniec… Potem mnie nie zostawił, ale przyjeżdżał do domu, by mnie pielęgnować i – jak przystało na prawdziwego Samarytanina – uczyć tej pielęgnacji inne osoby. Robił to czasem kosztem swojego czasu wolnego, bo wiedział, że zadania, którego się podjął, nie może odpuścić, bo ceną jest życie człowieka. Był też do dyspozycji w różnych innych awaryjnych sytuacjach, których przez te miesiące nie brakowało

– cytuje relację uratowanego chorego Gość Niedzielny.

Czytaj również:

„Gramy w podaj dalej!” Krakowianie ratują życie lekarza z powołania. Samarytanin Roku pilnie potrzebuje pomocy
Samarytanin Roku 2023 Piotr Sołtysiak potrzebuje pomocy. Znany i ceniony lekarz z Krakowa nagle zachorował na białaczkę. O oddawanie krwi apelują najbliżsi medyka. Piotr Sołtysiak to prawdziwy lekarz z powołania. – Chirurg dziecięcy, specjalista od USG z anielskim podejściem zarówno do najmłodszych…

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka