środa, 4 maja 2022 13:37

Matma czy human? Jaką drogę wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Matma czy human? Jaką drogę wybrać?

Wybór ścieżki zawodowej - od dziecięcych marzeń do realizacji

Wybór swojej przyszłej ścieżki kariery to poważne zagadnienie przed, którym staje wielu z nas, zazwyczaj w okresie poprzedzającym egzaminy maturalne. Zazwyczaj jednak nasze marzenia o przyszłym zawodzie zaczynamy snuć dużo, dużo wcześniej, bo już  dzieciństwie. I chociaż finalnie te dziecięce fantazje czasami nie pokrywają się z tym co później okazuje się być naszymi mocnymi stronami, to często jest to punkt wyjścia, który kształtuje ścieżkę edukacji. Przykładowo jeśli jako dziecko marzyliśmy o zastaniu lekarzem, prawdopodobnie po rozpoczęciu edukacji będziemy chcieli zainteresować się chemią i biologią. Może się jednak okazać, że te nauki nie są naszą mocną stroną i po prostu nie mamy do nich talentu.

Matma czy human? Jaką drogę wybrać?

Zazwyczaj podstawowy dylemat dotyczy tego czy skłonimy się ku naukom humanistycznym czy też ścisłym. Matma czy human? Oto jest pytanie. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę stając jako młody człowiek przed takim dylematem, lub też będąc osobą z otoczenia takiego młodego człowieka, która chciałaby mu doradzić? Po pierwsze na zdolności i predyspozycje. Zazwyczaj człowiek w naturalny sposób czuje się pewniej w jednej z nauk: albo ma talent matematyczny, albo jest humanistą.  Jeśli to nie wydaje się być jasne, warto zwrócić uwagę na drugą kwestię - która z nauk sprawia nam większą przyjemność. Trzecim kryterium godnym rozważenia jest kwestia związana z tym w jaki sposób dalej chcielibyśmy pokierować swoim życiem. Jeśli na przykład myślimy o pracy w IT, nie opłaca nam się skupiać i zupełnie oddawać naukom humanistycznym. Warto zdawać maturę z przedmiotów ścisłych, co ułatwi nam dostanie się na studia o kierunkach związanych z IT oraz pozwoli na nich utrzymać  - zdobyta w szkole średniej wiedza matematyczna na pewno się przyda. Są jednak i tacy, którzy chętnie skupią się na zimnej kalkulacji. Co się bardziej opłaca? Tym osobom odpowiadamy, aby wybrali matematykę i przedmioty ścisłe. Dlaczego? Ponieważ mniejszy odsetek populacji wykazuje do nich talent. Jeśli więc należymy do tej grupy, ale równocześnie lubimy przedmiot humanistyczne, warto mimo wszystko skupić się na matematyce. Jej odpowiednia znajomość i zdanie matury na odpowiednim poziomie może otworzyć nam drzwi do wielu kierunków, umożliwiających później wykonywanie bardzo dochodowych zawodów: naukowcy, lekarze, architekci, inżynierowie z wielu dziedzin w tym budowlanych - to wszystko ludzie, którzy muszą wykazać się wiedzą matematyczną dotyczącą np. trygonometrii - a przy tym dobrze zarabiają oraz wykazują się wiedzą z zakresu nauk ścisłych.

Wybór należy do Ciebie!

Niezależnie jednak od wybranej ścieżki warto pamiętać, że do pewnego momentu, zanim podejmiemy wiążące i ostateczne decyzje, warto poszukiwać. Nawet jeśli skupimy się na danej dziedzinie, nie rezygnować ze zgłębiania innych, chociażby w formie pasji. Po pierwsze wszechstronność jest bardzo cenna. A po drugie młody człowiek zyskuje pewność co chce robić dzięki temu, że poznaje różne zagadnienie i orientuje się, w którym czuje się najlepiej.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje