piątek, 6 grudnia 2019 11:41

Miasto kupi Kossakówkę

Autor Manuel Langer
Miasto kupi Kossakówkę

Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa, radni podjęli uchwałę o zakupie Kossakówki. W willi ma powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział MOCAK.

W Kossakówce powstanie Muzeum Historii Sztuki. Nie będzie to nowa, samodzielna placówka kulturalna, a oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Zgodnie z koncepcją, w willi będzie prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości. Warto dodać, że do Miasta nie wpłynął żaden formalny wniosek o utworzenie w tym miejscu inkubatora dla artystów. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 4,5 mln zł.

Przypominamy, że dom należał do prywatnych właścicieli, którzy wykonywali prace remontowe – współfinansowane przez SKOZK i miasto. W 2019 r. właściciele nie dostali miejskiej dotacji, bo nieznane było przeznaczenie willi. Jesienią rozpoczęły się rozmowy z Miastem o możliwości zakupu obiektu. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2019 roku.

Kossakówka to neogotycki dworek z połowy XIX wieku, znajdujący się przy placu Kossaka 4. Od 1869 roku jest siedzibą rodu Kossaków. Tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa.

Info/foto: UMK/NAC

Kraków - najnowsze informacje