piątek, 29 października 2021 11:04

Znicz na grobie Stanisława Lema. Miasto pamięta o zasłużonych

Autor Mateusz Łysik
Znicz na grobie Stanisława Lema. Miasto pamięta o zasłużonych

W ramach corocznej akcji upamiętniania zasłużonych dla Krakowa, w tym roku zapłonął znicz na grobie Stanisława Lema na Salwatorskim Cmentarzu.

„Krakowski Znicz Pamięci” to akcja zapoczątkowana w 2012 roku, która ma przypominać o mieszkańcach Krakowa, w sposób szczególny zasłużonych dla miasta. Dzisiaj Rady Miasta Krakowa, Dominik Jaśkowiec zapalił znicz na grobie patrona roku 2021, pisarza i filozofa Stanisława Lema. Znicze w tym roku zapłoną również na grobach Władysława Bartoszewskiego w Warszawie, Bolesława Nieczui-Ostrowskiego w Elblągu, gen. Stanisława Maczka w Holandii, czy Brora Hanssona w Szwecji.

Rok Stanisława Lema

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie. W 1945 roku wraz z całą rodziną wyjechał do Krakowa w ramach akcji repatriacyjnej. Jako pisarz zadebiutował wydaną w 1951 roku powieścią „Astronauci”. Był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Polski pisarz i filozof zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie na niewydolność nerek i płuc. Na jego 100 rocznicę urodzin, rok 2021 został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema

Kraków

Kraków - najnowsze informacje