środa, 9 czerwca 2021 09:52

Mieszkańcy Myślenic mają nowy Rynek [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Mieszkańcy Myślenic mają nowy Rynek [WIDEO]

Stało się. Po 18 miesiącach pełnych zaangażowania, w końcu nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanego myślenickiego Rynku. W poniedziałek, 7 czerwca br. w samym centrum Myślenic odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia wraz z tradycyjnym przecięciem wstęgi. W uroczystości wzięli udział pełniący rolę gospodarza – Jarosław Szlachetka, księża, przedstawiciele samorządów wojewódzkiego i powiatowego, posłowie na Sejm RP, radni wojewódzcy, przedstawiciele lokalnych jednostek organizacyjnych, zaproszeni goście i mieszkańcy.

Część oficjalną z przecięciem wstęgi oraz przemowami poprzedził pokaz tańca artystycznego JDC Agency, a także film o historii myślenickiego Rynku. Następnie na scenie pojawili się burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, kierownik robót z firmy AG SYSTEM Robert Kowalski, główny inspektor nadzoru Józef Zabrzeski oraz główny projektant architekt Łukasz Stożek, którzy dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi inaugurując działanie myślenickiego Rynku. Część oficjalną zamknął pokaz zdjęć z przebiegu prac oraz występ pary tanecznej zespołu Ziemia Myślenicka.

- Prace związane z rewitalizacją myślenickiego rynku i jego otoczenia trwały prawie 18 miesięcy. Duże zaangażowanie sił, środków, różnych instytucji, a także firm, którym chciałem bardzo serdecznie podziękować za współpracę z nami jako samorządem, ale przede wszystkim wykonawcą tego zadania – firmą AG System. Dzięki dobrej współpracy wykonawca mógł zrealizować to przedsięwzięcie w zakładanym czasie, który został określony w umowie. Myślę, że z dzisiejszych efektów wszyscy mieszkańcy, przedsiębiorcy, właściciele lokali usługowych w obrębie rynku są zadowoleni. Mam nadzieję, że to miejsce na nowo zacznie tętnić życiem. – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Wieloetapowe działania

Prace rewitalizacyjne przy myślenickim Rynku były złożone z trzech części. Pierwszą fazą było wybudowanie nowego budynku Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Kolejnym zadaniem w ramach pierwszego etapu budowy była przebudowa myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki, który obejmował ulice Piotra Skargi, Królowej Jadwigi oraz trakt pieszy wokół Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach.

Drugi etap rewitalizacji obejmował natomiast przebudowę głównej płyty Rynku oraz ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema i Gałczyńskiego z miejscami postojowymi oraz skrzyżowanie Reja z ul. Gałczyńskiego.

Całkowita powierzchnia wykonanych nawierzchni brukowych w drugim etapie to prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych, wykonaliśmy też prawie 2 kilometry kanalizacji opadowej, blisko 700 metrów sieci kanalizacji sanitarnej i ponad kilometr wodociągu. Całkowita długość ułożonych przewodów zasilających wyniosła ponad 5 kilometrów.

Fontanna posadzkowa przypadła do gustu

Myślenicki Rynek zdecydowanie zmienił swoje oblicze. Oprócz nowej – płaskiej posadzki prace objęły takie elementy jak przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co nawiązuje do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawiły się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostało także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Na uwagę zasługuje fontanna posadzkowa, która od początku przypadła do gustu mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym. W upalne dni może służyć jako orzeźwienie, z kolei w godzinach nocnych dzięki wyjątkowemu oświetleniu wizualnie wpływa na atrakcyjność miejsca.

- Fontanna posadzkowa, która jest nowym elementem myślenickiego rynku była przewidziana w projekcie. Mam nadzieję, że dzięki takim atrakcjom to miejsce przyjmie swój niezwykły klimat, który zarówno przypadnie do gustu najmłodszym, jak i nieco starszym obywateli naszego miasta. – dodaje Jarosław Szlachetka.

Warto zauważyć, Pomnik Niepodległości został przeniesiony w miejsce, które zapewni lepszą lokalizację do obchodów państwowych świąt.

Foto: Mateusz Łysik/Głos24.pl

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka