sobota, 7 stycznia 2023 12:51

Mieszkańcy są przerażeni. Wilki coraz częściej pojawiają się w Gorlicach

Autor Patryk Trzaska
Mieszkańcy są przerażeni. Wilki coraz częściej pojawiają się w Gorlicach

Wilki w Gorlicach. Dzikie zwierzęta w ostatnim czasie coraz częściej nachodzą mieszkańców. Władze Gminy wydały oświadczenie, w którym apelują do mieszkańców o nie sianie paniki.

Do władz poszczególnych gmin w powiecie gorlickim spływają liczne apele przerażonych mieszkańców, którzy na swoich posesjach lub w ich pobliżu widują wilki. Zwierzęta nie boją się ludzi i coraz śmielej podchodzą do zabudowań mieszkalnych.

Sytuacja jest na tyle ciężka, że władze gminy Gorlice zdecydowały się na wystosowanie specjalnego apelu do mieszkańców. "Drodzy Mieszkańcy, w związku z pojawiającym się sygnałami dotyczącymi obecności wilków na terenie naszej Gminy  prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad !W okresie ostatnich tygodni odbieramy liczne sygnały  o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków. Sytuacja staje się niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości BYSTRA i SZYMBARK, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem,  bywa jednak, że podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić. Gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Urząd Gminy Gorlice. W Polsce wilki znajdują się pod ochroną a ich odstrzał jest zabroniony! " - piszą w mediach społecznościowych władze gminy Gorlice.

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców władze udostępniły zbiór zasad, do których należy się stosować podczas kontaktu z wilkami:

1. Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom Urząd Gminy Gorlice.

2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.

3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.

4. W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!

5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.

6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Krakowie.

7. W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym Nadleśnictwie.

inf. Gmina Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka