poniedziałek, 13 grudnia 2021 10:54

Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej wśród laureatów konkursu „Osobowości Ziem Górskich”

Autor Mirosław Haładyj
Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej wśród laureatów konkursu „Osobowości Ziem Górskich”

W sobotni wieczór (11 grudnia) w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu odbyła się uroczysta Gala Konkursu „Osobowość Ziem Górskich”, której organizatorem jest Koalicja Marek Ziem Górskich. W gronie zwycięzców tegorocznej edycji zostali Ksawery Masiuk oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” z Suchej Beskidzkiej.

Konkurs „Osobowość Ziem Górskich" to plebiscyt wyróżniający osoby, organizacje i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju ziem górskich na obszarze Żywiecczyzny, Podhala i Beskidów. Zaszczytne wyróżnienia przyznawane są przez kapitułę konkursu w składzie międzynarodowym, której przewodniczy burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.

Od roku 2012 przyjmowane są także nominacje z terenu całego pogranicza polsko-słowackiego. Adresatami corocznych nagród są samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postaci życia publicznego. Stanisław Lichosyt, zwracając się do zebranych, podkreślił, że jednym z głównych celów zarówno konkursu jak i działalności Koalicji Marek Ziem Górskich jest pokazywanie tego, co najlepsze, w tym firm, organizacji, stowarzyszeń, ale przede wszystkim ludzi. Sumiennych, pracowitych, zaangażowanych, którzy osiągając sukces stają się bez wątpienia osobowościami, a realizując swoje plany i marzenia powodują, że wszystkim żyje się lepiej.

Wzorem lat ubiegłych konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym ze wszystkich zgłoszonych kandydatur kapituła wybiera po trzech nominowanych w każdej kategorii, a w drugim mogą oni otrzymać dwa dodatkowe głosy od internautów i laureatów poprzednich edycji konkursu. W trzecim etapie kapituła w wyniku wielogodzinnej analizy i głosowania wybiera zwycięzców. Burmistrz Stanisław Lichosyt zauważył, że tegoroczny poziom był bardzo wysoki i każdy nominowany mógł wygrać, ale jak wiadomo zwycięzca jest tylko jeden. Z uwagi na trudny czas, w jakim przyszło nam żyć z powodu pandemii, gdy niejedna firma związana z turystyką mogła upaść, kapituła, wybierając zwycięzców, brała pod uwagę w jak niekorzystnych warunkach przyszło działać niektórym przedsiębiorcom.

Laureaci konkursu „Osobowość Ziem Górskich”
Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich: Hotel Gorce Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu
Średni Przedsiębiorcy Ziem Górskich: Jamajka s.r.o. (sp. z o.o.) – Koliba Greta (Liptov - Słowacja)
Duży Przedsiębiorcą Ziem Górskich: ALPLA Opakowania z Tworzyw Sztucznych sp. z o.o. (Żywiec). W tej kategorii nominowana do nagrody była Firma Wielobranżowa "Sużyw" (Sucha Beskidzka)
Samorządowiec Ziem Górskich: Jan Góra, wójta Gminy Lipowa
Organizacją Pozarządowa Ziem Górskich: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” (Sucha Beskidzka)
Dziennikarz Ziem Górskich: Jerzy Jurecki, wydawca i dziennikarz „Tygodnika Podhalańskiego” (Zakopane)
Sportowiec Ziem Górskich: Ksawery Masiuk (Sucha Beskidzka)
Osobowość Ziem Górskich: Jan Szturc (Wisła)

Ambasadorem Ziem Górskich, wyjątkowy tytuł, który jest przyznawany za całokształt zasług w dziedzinie rozwoju Beskidów, Podhala, Tatr i innych regionów na pograniczu polsko-słowackim otrzymał Jan Karpiel - Bułecka (Zakopane), muzyk multiinstrumentalista, architekt, popularyzator folkloru Górali Podhalańskich. Natomiast równie zaszczytny tytuł Przyjaciel Ziem Górskich w tym roku jednogłośnie przyznano bacy i propagatorowi kultury regionu Andrzejowi Majerskiemu (Biała Woda) oraz regionaliście, czynnie zaangażowanemu w działalność na rzecz rozwoju kultury pasterskiej Bogusławowi Lalikowi (Brenna).

Zwieńczeniem Gali Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” był koncert Andrzeja Sikorowskiego, któremu na scenie towarzyszył znakomity gitarzysta Jacek Królik.

Inf. i foto: UMSucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje