środa, 2 marca 2022 14:21

Mieszkańcy Tarnowa pomagają Ukrainie

Autor Katarzyna Jamróz
Mieszkańcy Tarnowa pomagają Ukrainie

W Tarnowie zwiększa się liczba uchodźców z walczącej Ukrainy, pierwsze matki z dziećmi zamieszkały w bursie przy ul. Św. Anny, ruszył punkt pomocy rzeczowej przy ul. Wałowej, działa nowy punkt zbiórki darów. Tarnowianie mieszkający za granicą gromadzą dary dla Ukrainy i przysyłają je do miasta. Przybywa wolontariuszy oraz organizowana jest pomoc prawna.

Obecnie głównym punktem gromadzenia darów dla Ukrainy jest budynek Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szewskiej – ten punkt będzie działał do najbliższego piątku, a później zastąpi go, uruchomiony 2 marca, punkt mieszczący się w hallu Hali Sportowo-Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Tam dary będą przyjmowane codziennie od godziny 9 do 17.

Co jest najbardziej potrzebne?

Przede wszystkim śpiwory, kołdry, koce oraz materace, środki higieny dla dorosłych i dzieci, pampersy, wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe i witaminy, żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, woda butelkowa. Ostatnio z Ukrainy dotarły również informacje, że bardzo przydatne będą naładowane powerbanki o dużej pojemności, aby ci, którzy zostali na Ukrainie i uchodźcy mieli cały czas czynne swoje telefony. Z Ukrainy docierają również prośby o ręczne krótkofalówki o jak największym zasięgu.

Przy ul. Wałowej 37 ruszył punkt pomocy rzeczowej dla uchodźców, którzy mogą tam otrzymać m.in. żywność i środki higieny. O punkcie, który działać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, z przerwą na zaopatrzenie od godziny 12 do 13, informuje tablica informacyjna z napisem „Pomoc dla Ukrainy. Wsparcie rzeczowe”. Podobne tablice w kolorach ukraińskiej flagi pojawią się również na innych obiektach miejskich oferujących pomoc dla Ukraińców.

Wczoraj rozpoczęła działalność - w roli miejsca zamieszkania uchodźców - była bursa międzyszkolna przy ul. Św. Anny. Do dzisiaj zamieszkało tam 17 osób, w większości matek z dziećmi. Warunki są dość spartańskie, ale bursa została wyposażona w łóżka i podstawowe meble, sprawnie działają wszystkie urządzenia sanitarne i kuchnia, jest pełne zaopatrzenie w środki czystości oraz napoje i niepsującą się żywność.

Bardzo przydatna okazała się sala zabaw dla dzieci, które mają do dyspozycji mnóstwo zabawek dostarczonych przez tarnowian. Z pierwszymi uchodźcami, którzy zamieszkali w bursie spotkał się wczoraj prezydent Roman Ciepiela, który rozmawiał z młodymi matkami o sytuacji w ich rodzinnych miastach na Ukrainie oraz o tym, jakiej pomocy oczekują od Tarnowa.

Centrum Usług Społecznych skierowało wczoraj do chętnych tarnowskich rodzin pięć osób z grona uchodźców, którzy przybyli do miasta. 28 osób znalazło dotychczas zakwaterowanie w Domu Studenta przy ul. Słowackiego.

Aktywnie i z poświęceniem działają wolontariusze, których do TCI zgłosiło się już ponad 220. Pomagają przy przyjmowaniu i segregacji darów, działają w punkcie informacyjnym dla uchodźców na tarnowskim dworcu PKP, przekazują Ukraińcom przejeżdżającym przez Tarnów pociągami żywność i napoje, są tłumaczami i opiekunami. Za pośrednictwem Urzędu Miasta, prezydent Roman Ciepiela składa im serdeczne podziękowania za zaangażowanie i ciężką, wielogodzinną codzienną pracę.

Mobilizacja tarnowian za granicą

Bardzo mobilizują się tarnowianie mieszkający za granicą, którzy organizują zbiórki darów dla Ukrainy i przesyłają je do miasta. 2 marca ze Szwajcarii ma dotrzeć transport z czterema tonami różnych produktów, a dwa w pełni załadowane tiry mają przyjechać z Wielkiej Brytanii. W transportach znajdują się posegregowane już i umieszczona na europaletach środki higieny, w tym dla niemowląt i dzieci, kosmetyki oraz długoterminowa żywność. Z rozmów z organizatorami zbiórek wynika, iż to dopiero początek ich działań i zapowiadają kolejne dostawy.

Jako wolontariusze chcą działać również tarnowscy prawnicy zrzeszeni w Izbie Adwokackiej, którzy postanowili świadczyć nieodpłatną pomoc prawną dla uchodźców.

Prezydent Roman Ciepiela zaprasza wszystkich obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Tarnowie, na spotkanie integracyjne, które odbędzie się we foyer Sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w najbliższą sobotę, 5 marca, o godzinie 15.

– Chcemy, aby nasi przyjaciele z Ukrainy nie czuli się samotni, aby mogli spotkać się w swoim gronie, porozmawiać, wymienić kontaktami, doświadczeniami, poradami…

– mówi prezydent Tarnowa.

– Wcześniej, również w sobotę, Tarnowskie Centrum Informacji organizuje dla uchodźców spacer po Tarnowie, aby mogli trochę poznać miasto, w którym zamieszkali. Wszystkie informacje na ten i inne tematy są publikowane na miejskich stronach internetowych www.tarnow.pl w języku ukraińskim i polskim

– dodaje.

Prezydent powołał również swojego pełnomocnika, który koordynował będzie wszystkie działania związane z pomocą humanitarną dla Ukrainy oraz z uchodźcami, którzy zamieszkają w mieście. Został nim Grzegorz Habel, emerytowany oficer policji, były komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum.

Inf./Fot.: UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje