wtorek, 5 kwietnia 2022 13:36

"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka

Autor Katarzyna Jamróz
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022 odbywać się będzie pod hasłem "Droga pojednania - sztuka budowania relacji". Po dwóch latach pandemii EDK powoli wraca jako wydarzenie społeczne, choć nadal jest indywidualne. W piątek (8 kwietnia) osoby z Jasienia (powiat brzeski) i okolic w nocną wędrówkę wyruszą już po raz 7. O przygotowaniach i idei EDK rozmawiamy z Mateuszem Kołodziejem - Liderem Rejonu EDK Jasień.

Pomysłodawcy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) przekonują, że nie warto żyć normalnie, ale... ekstremalnie. Do udziału w nocnej wędrówce zapraszają każdego, bo, jak sami mówią, życie samo się nie zrobi. Ekstremalna Droga Krzyżowa na terenie miejscowości Jasień odbywać się będzie już po raz siódmy.

Na czym polega EDK?

– Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga w głąb siebie. Świadomość siebie samego jest dla każdego inna. EDK to czas i jedna z niewielu okazji na przysłowiowe wyjście z siebie i zmiana perspektywy patrzenia na swoje życie. Czy to, co robię na co dzień, jest podparte jakimkolwiek sensem? Czy może jednak moje działania są ułożone przypadkiem i nie mam nad nimi kontroli? W zabieganym i trudnym świecie, gdy w jednym roku wybucha pandemia, w kolejnym rozpoczęła się wojna tuż za granicami naszego kraju, jestem JA i ŚWIAT. Co mam robić dziś tu i teraz? Jedna noc, ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byśmy mogli opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że ma coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Nie chodzi też o wyjście w jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia.

EDK BRZESKO JASIEŃ EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka / Fot.: Mateusz Kołodziej

Gdzie należy zgłosić chęć udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej?

– Zgłoszenia na Ekstremalną Drogę Krzyżową są prowadzone przez stronę www.edk.org.pl. W dniu wydarzenia, przed Mszą Świętą można zapisać się w biurze EDK. Można oczywiście iść na dowolną trasę w każdy dzień roku bez zgłoszenia, jednak dzięki rejestracji, my, jako organizatorzy rejonu, mamy szansę przygotować odpowiednią ilość pakietów. Możemy też zbadać statystki ilości uczestników. Takie informacje przydają się w organizowaniu i poprawianiu jakości kolejnych edycji.

Czy EDK wymaga przygotowania, czy też można iść (trochę na własne ryzyko) z marszu?

– EDK nie jest dla każdego. To nie pielgrzymka. Nie ma zabezpieczeń. Nie ma pomocy medycznej. Nie ma tu rozmów i pikników. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Wolność jest nierozłączna z odpowiedzialnością. A odpowiedzialność musi być na pierwszym miejscu. My, jako chrześcijanie, musimy pamiętać, że za ryzykiem powinniśmy widzieć szansę na zmianę siebie, pomimo wszelkich trudności, nie zaś porażkę. Ryzyko rozpatrujmy zatem jako coś dobrego, a nie złego. Idąc np. w góry, tylko człowiek nieodpowiedzialny się nie przygotuje. Tak samo jest z Ekstremalną Drogą Krzyżową. Psychiczne i fizyczne przygotowanie jest kluczowe. Kryzys z przygotowaniem czy bez, i tak nas dotknie. Deszcz na twarzy, zimno, zmęczenie, bolące stopy, wysiłek. To wszystko może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, będzie z nami do końca. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możemy odkryć, że to wiara jest powodem i siłą, żeby iść dalej. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.

EDK BRZESKO JASIEŃ Ekstremalna Droga Krzyżowa
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka / Fot.: Mateusz Kołodziej

Po raz który rusza EDK w miejscowości Jasień?

– Pierwsza edycja w Jasieniu odbyła się w 2016 roku. W każdym kolejnym roku ilość zainteresowanych oraz uczestników rosła. Obecnie w 2022 roku mamy już 7. edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Jasieniu! Miejmy nadzieję, że z roku na rok będziemy mogli nadal rozwijać ten wspaniały projekt. Warto wspomnieć tu, że EDK nie rozwija się dlatego, że są inwestowane duże pieniądze w jej reklamę. To i tak nie działa. Facebook, strony internetowe – to jest mały procent rozgłosu. Najbardziej działa świadectwo. O EDK opowiadają ludzie, którzy dzięki niej się zmienili. To jest siła EDK. To jest duchowość EDK! Byłem ja, mój przyjaciel, sąsiad. Satysfakcja i radość - z osiągnięcia celu, z podjęcia wyzwania, z walki – to przekłada się na rozmowy, wymianę doświadczeń, zachętę drugiego. Ludzie – to jest nasza reklama i nasza wizytówka.

Ile tras w tym roku przygotowano i jak wyglądają, jeśli chodzi o ich długość i stopień trudności?

– W tym roku do dyspozycji oddajemy 5 tras. Zastąpiliśmy 28-kilometrową trasę z poprzednich lat nową, liczącą 36 km z Jasienia do Jasienia (Trasa św. Nimatullaha al-Hardiniego). To trasa najkrótsza i łatwiejsza od pozostałych. Dwie kolejne to nasze rejonowe ,,klasyki’’ liczące kolejno 41 km do Szczepanowa oraz 42 km do Pasierbca. Przy nich trzeba się już dobrze zastanowić podczas przygotowań do podjęcia trudu. Ostatnie dwie to 60 km do Krakowa Łagiewnik oraz 65 km do Wiślicy. Te trasy wymagają już większego zaangażowania kondycyjnego. Pomimo płaskiego terenu, na których są poprowadzone, ich długość to już z pewnością ponad 10-godzinna ciężka wędrówka.

-> Czarna - Jasień - Szczepanów 41 km (św. Stanisława)

-> Biała - Jasień - Pasierbiec 42 km (Matki Bożej Pocieszenia)

-> Czerwona - Jasień - Kraków Łagiewniki 60 km (Miłosierdzia Bożego)

-> Złota - Jasień - Jasień 36 km (św. Nimatullaha al-Hardiniego)

->Srebrna - Jasień - Wiślica 65 km (św. Efrema)

EDK Brzesko Jasień Ekstremalna Droga Krzyżowa
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka 

Czy EDK cieszy się popularnością w regionie?

– W zeszłym roku ilość uczestników przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Po roku przerwy spowodowanym pandemią, zainteresowanie wzrosło trzykrotnie! Kościół był wypełniony po brzegi, na Mszy Świętej i do spowiedzi przystąpiło mnóstwo osób – każdy miał jasny cel. Zmianę swojego życia, czas na przemyślenie. EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie. W 2021 roku na trasę wyszło rekordowe 350 osób! Po 7 latach (edycjach) EDK Jasień możemy określić, że średnio co roku na nasze trasy wyrusza ok. 240-270 osób! To nie jest mało.

EDK BRZESKO JASIEŃ Ekstremalna Droga Krzyżowa
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka / Fot.: Mateusz Kołodziej

Jak wygląda taka nocna wędrówka ?

– Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja. Milczenie, medytacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki. Ciemny las, czasem przebiegnie sarna lub usłyszysz w ciszy dźwięk sowy w oddali. Przy bezchmurnym niebie możesz dostrzec niezliczoną ilość gwiazd, może jasny księżyc. Jeśli aura nie sprzyja, to grzęźniesz w błocie lub kałuży. Siłą EDK jest moment, w którym osoba, która wyruszyła na nocną trasę przeżywa kryzys. Wszystko w środku krzyczy: czemu nie jesteś swoim łóżku, czemu nie śpisz. Po co ci to? Zwykle ma to miejsce już nad ranem, wraz z brzaskiem słońca. Gdy wielu, wielu osobom brakuje sił. Wtedy, żeby iść dalej, trzeba powiedzieć: Boże, teraz, gdy jest mi tak źle, chce się spotkać z Tobą. Nie po to, aby mi było dobrze, ale abym stał się lepszy. Bóg lubi takie prośby i je wysłuchuje.

STANDARDY IDEI EDK:

MSZA ŚWIĘTA: Zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.

NOC: Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy.

TRUD: Doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń.

MILCZENIE: Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu.

SAMOTNOŚĆ: Oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem.

ROZWAŻANIA EDK: Wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany.

EDK BRZESKO JASIEŃ Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka / Fot.: Mateusz Kołodziej


A co, jeśli ktoś nie ukończy trasy?

– EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie. Najważniejszy jest pierwszy krok – podjęcie wyzwania. To już dużo. Walka ze swoimi słabościami i determinacja poprowadzą Cię jak najdalej. Spotkać się z Bogiem - tyle wystarczy. Jeśli nie uda Ci się ukończyć trasy teraz, wrócisz za tydzień, miesiąc lub rok i zrobisz to z pewnością! Z większą siłą, zaangażowaniem. Przemiana rodzi się z czasem. Warto go sobie dać.

Co daje udział w EDK?

– Ekstremalna Droga Krzyżowa Jasień to projekt oddolny. To nie parafia i księża przygotowują rejon, ale ludzie świeccy. Oczywiście Msza Święta i spowiedź to połączenie inicjatywy wiernych i księży, jako jedna całość. To właściwa współpraca, jakich mało w dzisiejszym rozumieniu relacji wspólnoty parafialnej w Polsce. Ludzie EDK to rozumieją i tak działają wszystkie nasze rejony na świecie. Przygotowujemy Ekstremalną Drogę Krzyżową, bo czujemy, że ludzie i czas, w którym żyjemy, tego właśnie potrzebują. Można przecież w kościele czytać rozważania, klęczeć w ławce, ale bez aktywnego działania, mimo szczerych chęci, może nie wydarzyć się nic.

Jak mówił Papież Franciszek w 2016 roku: ,,Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich wam się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś’’. My te słowa wzięliśmy sobie do serca i tworzymy ważną misję. Bo jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają!

EDK Brzesko Jasień Ekstremalna Droga Krzyżowa
"Milczenie, medytacja, krótka modlitwa". W piątek odbędzie się kolejna nocna wędrówka / Fot.: Mateusz Kołodziej

Fot.: Mateusz Kołodziej

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka