czwartek, 1 października 2020 13:38

Ministerstwo zmieniło zdanie. Bezobjawowi będą testowani?

Autor Wiktoria Mitura
Ministerstwo zmieniło zdanie. Bezobjawowi będą testowani?

Na dzisiejszej konferencji dotyczącej zmian w strefach, Minister Zdrowia poinformował o zmianach jakie będą obowiązywały w zlecaniu testów na koronawirusa. Największą odpowiedzialnością będą obarczeni lekarze POZ. Co się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia zmieniło zdanie na temat wypisywania zlecenia na testy. Lekarze rodzinni będą mogli wypisać zlecenie osobie, która niekoniecznie musi mieć wszystkie cztery objawy koronawirusa jednocześnie. Wystarczą dwa, by pacjent otrzymał skierowanie na wymaz. Takie postępowanie ma być wprowadzone w strefach żółtych i czerwonych.

Czyżby „stare” zalecenia się nie sprawdziły? Liczba zakażeń niebezpiecznie rośnie. Ministerstwo w końcu się obudziło?

Od teraz każdy lekarz rodzinny będzie decydował o pacjencie, który może być potencjalnym zakażonym koronawirusem. Pacjent, który uważa, że może być zarażony COVID-19 ma kontaktować się z lekarzem rodzinnym lub z najbliższym szpitalem. Następnie lekarz decyduje, czy pacjent ma przyjść na wizytę, czy wystarczy tylko teleporada. W kolejnym kroku podjęta zostaje decyzja o tym, czy wysłać pacjenta na izolację domową, czy wypisać zlecenie na test.

Zdecydowaliśmy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, aby pacjent z dodatnim wynikiem, przy braku objawów, mógł być skierowany na izolację domową. Pacjent w izolacji będzie mógł się skonsultować z lekarzem w formie teleporady bądź w formie wizyty tradycyjnej - podkreślił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Gdy pacjent otrzyma pozytywny wynik musi się ponownie zwrócić do lekarza, od którego otrzymał zlecenie na wykonanie testu. Następnie lekarz decyduje, czy wysłać pacjenta tylko na izolację domową, czy powinien być skierowany do odpowiedniego szpitala zakaźnego.

Do tej pory, aby zostać skierowanym na test, trzeba było mieć cztery objawy koronawirusa jednocześnie:

COVID-19. Cztery objawy równocześnie – jeśli nie występują, nie ma zlecenia na testy
Żeby osoba z kwarantanny mogła zostać poddana testom na wykrycie koronawirusa musi mieć cztery objawy – równocześnie. Jednak, wszystkie te objawy bardzo rzadko występują u osoby zakażonej – i tu stwarza się duży problem. > - Sprawa kierowania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na testy czł…

foto: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Polska

Polska - najnowsze informacje