piątek, 17 stycznia 2020 09:53

Moc atrakcji w Zakopanem podczas Międzynarodowego Dnia Śniegu

Autor Mirosław Haładyj
Moc atrakcji w Zakopanem podczas Międzynarodowego Dnia Śniegu

Urząd Miasta Zakopanego zaprasza dzieci i rodziców do wzięcia udziału w dziewiątej edycji rodzinnego wydarzenia jakim jest Światowy Dzień Śniegu. Zawody i zabawy na śniegu potrwają dwa dni: 18 stycznia na stoku pod Nosalem i 19 stycznia na Górnej Równi Krupowej.

W sobotę 18 stycznia w Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal zorganizowane zostaną rodzinne zawody w formacie mieszanym - podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach, gdzie startować będą pary uczestników - dziecko (narty) oraz starszy członek rodziny. Pod Nosalem rozegrane zostaną także tradycyjne zawody snowboardowe dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach zjazdowych.

ZGŁOSZENIA: (start w zawodach i przejazdy wyciągami, na stokach na których odbywają się zawody jest bezpłatny)

PROGRAM ZAWODÓW:

WORLD SNOW DAY, czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej "Bring Children to the Snow", w wolnym tłumaczeniu oznaczającej "Zabierz dzieci na śnieg". Trzonem tej kampanii jest zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych, do brania udziału w zawodach sportowych, ale również do zwracania uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska przyrodniczego. Podczas Światowego Dnia Śniegu na całym świecie odbywają się wydarzenia, których główną częścią są zawody sportowe urozmaicone różnego rodzaju akcjami edukacyjnymi. Mottem World Snow Day są niezmiennie trzy hasła: EXPERIENCE - DOŚWIADCZAJ, EXPLORE - ODKRYWAJ i ENJOY - BAW SIĘ.

MIASTO ZAKOPANE zorganizuje wielką imprezę rodziną WORLD SNOW DAY już po raz dziewiąty. Każdego roku DOŚWIADCZAMY, ODKRYWAMY i BAWIMY SIĘ i POMAGAMY zgodnie z niezmiennym mottem Światowego Dnia Śniegu.

EXPERIENCE - DOŚWIADCZAJ

18 stycznia 2020 r. (sobota) w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL w godzinach popołudniowych rozegrane zostaną rodzinne zawody w formacie mieszanym - podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach, gdzie startować będą pary uczestników – dziecko (narty) oraz starszy członek rodziny - rodzeństwo, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny (rakiety śnieżne). Liczyć się będzie wspólny wynik podbiegu i zjazdu - dziecko + towarzysząca osoba.

Pod Nosalem rozegrane zostaną także tradycyjne zawody snowboardowe dla dzieci. W ostatnich latach zauważyliśmy znaczny spadek liczby zawodów organizowanych dla najmłodszych miłośników snowboardu, dlatego też w tym roku postanowiliśmy kontynuować nasz pomysł z roku ubiegłego i włączyć tę dyscyplinę do oficjalnych konkurencji sportowych podczas WSD!

Najmłodsi będą mogli także skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach zjazdowych.

KUŹNICE
godz. 9.00-14.00

W godzinach porannych chętne dzieci będą mogły spróbować swoich sił w stosunkowo nowej dyscyplinie narciarstwa, a mianowicie skitouringu. Skituouring jest fantastyczną formą spędzania czasu wolnego łączącą turystykę z narciarstwem zjazdowym. Dzięki naszemu wieloletniemu sponsorowi Yurta Bar Skitouring Test Center , sprzęt do narciarstwa skiturowego dzieci będą miały wypożyczony nieodpłatnie, a wycieczkę poprowadzi doświadczona osoba będąca jednocześnie Przewodnikiem Tatrzańskim oraz opiekunem Grupy Młodzieżowej Polskiego Związku Alpinizmu w Narciarstwie Wysokogórskim. Obowiązywały wcześniejsze zapisy!

Centrum Szkoleń Narciarskich i Snowboardowych NOSAL
godz. 13.00-18.00

w godzinach popołudniowych rozegrane zostaną rodzinne zawody w formacie mieszanym - podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach/snowboardzie, gdzie startować będą pary uczestników – dziecko (narty/snowboard) oraz starszy członek rodziny - rodzeństwo, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny (rakiety śnieżne). Liczyć się będzie wspólny wynik podbiegu i zjazdu - dziecko + towarzysząca osoba.

Pod Nosalem rozegrane zostaną także tradycyjne zawody snowboardowe dla dzieci. Najmłodsi w godzinach 14-17.00 będą mogli także skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach zjazdowych.

W związku z tym, że w tym roku naszym oficjalnym partnerem została ponownie firma ATOMIC, zwycięzcy poszczególnych kategorii w zawodach rodzinnych otrzymają nagrody sponsorowane przez naszego narciarskiego partnera! Pod Nosalem będziemy mogli również za darmo przetestować najnowsze modele nart Atomica.

W tym roku też po raz kolejny wspierać nas będzie firma ALPIN SPORT, sponsor nagród w snowboardzie.

Program

12:30 - otwarcie biura przyjmowania zgłoszeń

13:00–13:30 trening przed zawodami na ustawionym slalomie: NARTY + SNOWBOARD

14:00 - OFICJALNE OTWARCIE i START ZAWODÓW W SNOWBOARDZIE

15:00 – 17:00 ZAWODY FAMILIJNE

17:30 - Planowane zakończenie zawodów

W dniu oficjalnych obchodów World Snow Day na świecie tj. 19 stycznia 2020 r. (niedziela) na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem rozegrane zostaną zawody w narciarstwie biegowym, a najodważniejsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód Cross Country Cross, służącym do doskonalenia umiejętności narciarskich. Uczestnicy World Snow Day, którzy jeszcze nigdy nie mieli nart biegowych na nogach, będą mieli niepowtarzalną okazję spędzenia miłych chwil z instruktorami narciarstwa biegowego, darmowego wypożyczenia nart biegowych oraz nieodpłatnej nauki jazdy na biegówkach!

Rodzinne duety będą mogły dodatkowo wziąć udział w rodzinnym nordic walking, ulubionej przez wszystkich śmiesznej narcie oraz dodatkowej konkurencji, która na razie pozostaje tajemnicą. Uczestnicy otrzymają specjalną kartę SportLOVEj Rodziny i wszędzie tam, gdzie będą rozgrywane rodzinne konkurencje, po wspólnym wystartowaniu w aktywnościach będą mogli otrzymać pieczątkę potwierdzającą udział w danej konkurencji. Uczestnicy, którzy zbiorą wszystkie pieczątki i oddadzą wypełnioną kartę, otrzymają upominki od organizatora.

PROGRAM OBCHODÓW WSD, Górna Rówień Krupowa*

19 stycznia 2020 roku

11.00 –  oficjalne otwarcie 9. Światowego Dnia Śniegu ze wspólnym odśpiewaniem piosenki WSD napisanej przez P. Marka Kota

11.15  –  Start zawodów w biegach narciarskich

11.00 – 13.00Family Nordic Walking – dwuosobowe rodzinne sztafety (jedno dziecko + 1 osoba pełnoletnia) będą pokonywać ustawiony slalom na czas. Trzy najlepsze drużyny otrzymają nagrody.

11.00 -  13.00 – śmiałkowie rywalizują na torze przeszkód Cross Country Cross (XCX). Nagrodzimy rekord trasy w kategorii dziewcząt oraz rekord trasy w kategorii chłopców.

11.0013.00 zawody „Śmieszna narta” – zawody drużynowe polegające
na jak najszybszym przejściu wyznaczonego odcinka na nartach skokowych z zamocowanymi wiązaniami na których zmieszczą się maksymalnie 4 osoby. Nagrodzimy trzy najlepsze drużyny!

13.30 -   Rozdanie nagród za zawody rodzinne i snowboardowe

14.00 -   Rozdanie nagród za zawody w biegach narciarskich oraz pozostałych konkurencjach rozgrywanych w dniu 19.01.2020 r.

15.00 -   Zakończenie wydarzenia

* podczas obchodów cały czas trwa zabawa z animatorami na scenie

ZGŁOSZENIA on-line NA ZAWODY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM, SNOWBOARDZIE ORAZ W BIEGACH:

ZGŁOSZENIA OSOBISTE będą przyjmowane:

  • zawody rodzinne (duet narty/rakiety) narciarstwo alpejskie: w Biurze zawodów znajdującym się na parkingu pod stokiem Nosal w dniu zawodów (18.01.2020r.) od 12.30 do 30 minut przed startem danej kategorii wiekowej
  • snowboard: w Biurze zawodów znajdującym się na parkingu pod stokiem Nosal w dniu zawodów (18.01.2020r.) od 12.30 do 30 minut przed startem danej kategorii wiekowej
  • narciarstwo biegowe: w Biurze Zawodów na Górnej Równi Krupowej w dniu zawodów (19.01.2020r.) od 10.30 do 10 minut przed startem każdej kategorii

W dniu oficjalnych obchodów World Snow Day na świecie tj. 19 stycznia, na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem rozegrane zostaną zawody w narciarstwie biegowym, a najodważniejsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód Cross Country Cross, służącym do doskonalenia umiejętności narciarskich. Uczestnicy World Snow Day, którzy jeszcze nigdy nie mieli nart biegowych na nogach, będą mieli niepowtarzalną okazję spędzenia miłych chwil z instruktorami narciarstwa biegowego, darmowego wypożyczenia nart biegowych oraz nieodpłatnej nauki jazdy na biegówkach!

Rodzinne duety będą mogły dodatkowo wziąć udział w rodzinnym nordic walking, ulubionej przez wszystkich śmiesznej narcie oraz konkurencji na nartach biegowych. Uczestnicy otrzymają specjalną kartę SportLOVEj Rodziny i wszędzie tam, gdzie będą rozgrywane rodzinne konkurencje, po wspólnym wystartowaniu w aktywnościach będą mogli otrzymać pieczątkę potwierdzającą udział w danej konkurencji. Uczestnicy, którzy zbiorą wszystkie pieczątki i oddadzą wypełnioną kartę, otrzymają upominki od organizatora.

Jak co roku do dyspozycji dzieci będzie również śnieżna górka, na której najmłodsi będą mogli zjeżdżać na jabłuszkach po ustawionym torze przeszkód. Nasi zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło również innych gier sportowych dla dzieci.

Dla uczestników zawodów w narciarstwie biegowym także mamy niespodziankę – sponsorem nagród jest MARKA 4F JUNIOR, która także została naszym oficjalnym Partnerem.

W miasteczku World Snow Day znajdzie się również specjalne miejsce na sekcję edukacyjną, w której naszymi Partnerami będą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Park Narodowy oraz Policja. Ratownicy TOPR będą uczyć najmłodszych do czego służy i jak posługiwać się sprzętem lawinowym, przestrzegą przed niebezpieczeństwami w górach jakie niesie za sobą zima, TPNpoprzez liczne zabawy i konkursy będzie edukować dzieci na temat różnych gatunków śniegu, opowie skąd się bierze śnieg, dzieci będą mogły wziąć udział w śnieżnym laboratorium a zakopiańska Policja wraz z Komendą Główną Policji z Warszawy będzie edukować dzieci i dorosłych na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego. Nie zabraknie również stoiska ekologicznego, na którym pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą edukować dzieci na temat proekologicznych zachowań.

Podczas czwartej edycji WSD  do trzech podstawowych haseł enjoy (baw się), explore (odkrywaj), experience (doświadczaj) dodaliśmy kolejne HELP – POMAGAJ! Naszym partnerem zostało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem przeprowadziło akcję honorowego krwiodawstwa. Zakopiańskie Krwiodawstwo jest już z nami po raz szósty, wszyscy chętni w dniu 19.01.2020 r. będą mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie ustawionym przy Górnej Równi Krupowej.

W czasie oficjalnych obchodów Światowego Dnia Śniegu na Górnej Równi Krupowej w dniu 19 stycznia 2020 r. cały czas towarzyszyć nam będzie świetna zabawa. Na scenie zobaczymy profesjonalnych animatorów prowadzących imprezę, dzieci wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, obejrzą występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów, będą uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach, a każdy uczestnik aktywności oraz zawodów sportowych otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

ODKRYWAJ!

Jak co roku do dyspozycji dzieci będzie również śnieżna górka, na której najmłodsi będą mogli zjeżdżać na jabłuszkach po ustawionym torze przeszkód. Nasi zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło również innych gier sportowych dla dzieci.

W miasteczku World Snow Day znajdzie się również specjalne miejsce na sekcję edukacyjną, w której naszymi Partnerami będą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Park Narodowy oraz Policja. Nie zabraknie również stoiska ekologicznego, na którym pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą edukować dzieci na temat proekologicznych zachowań.

BAW SIĘ!

Podczas oficjalnych obchodów Światowego Dnia Śniegu na Górnej Równi Krupowej w dniu 19 stycznia 2020 r. cały czas towarzyszyć nam będzie świetna zabawa.

Na scenie zobaczymy profesjonalnych animatorów prowadzących imprezę, dzieci wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, obejrzą występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów, będą uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach, a każdy uczestnik zabaw oraz zawodów sportowych otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

POMAGAJ!

Podczas czwartej edycji WSD do trzech podstawowych haseł ENJOY, EXPLORE, EXPERIENCE dodaliśmy kolejne HELP – POMAGAJ! Naszym partnerem zostało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem co roku przeprowadza akcję honorowego krwiodawstwa. W dniu 19.01.2020 r. wszyscy chętni dorośli będą mogli oddać krew na rzecz osób najbardziej potrzebujących

Podhale - najnowsze informacje