środa, 2 marca 2022 13:23

Mosty tymczasowe – ułatwienie komunikacji w miastach

Autor Artykuł sponsorowany
Mosty tymczasowe – ułatwienie komunikacji w miastach

Wzmożony ruch na ulicach miast i drogach krajowych, usterki wyłączające odcinki tras i naprawy wpływają na tempo poruszania się na trasach. Czy można je przyśpieszyć?

Budowa mostów tymczasowych usprawnia ruch w miastach i na trasach, a także podnosi bezpieczeństwo podróżujących. Zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach pojawiają się korki. Jest to znaczne utrudnienie, które wydłuża czas dojazdu do pracy, na siłownię czy po dzieci do szkoły. Mosty modułowe to rozwiązanie, które pomoże uporać się z wieloma problemami komunikacyjnymi.

Dodatkowa przeprawa to mniejsze korki

Najsłynniejszym mostem tymczasowym w Polsce, był Most Syreny w Warszawie. Zbudowany w 1985 r. na okres 3 miesięcy był przeprawą zastępczą na czas remontu mostu Poniatowskiego. Udostępniono go dla ruchu samochodowego (z ograniczeniem do 40 km/h) i dla pieszych. Po zakończeniu naprawy władze miasta podjęły decyzję, żeby konstrukcję zostawić na czas remontu mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

W międzyczasie ruch w stolicy sukcesywnie się zwiększał. Więcej samochodów na drodze to większy ścisk, który powoduje powstawanie korków. Magistrat podjął decyzję, aby Most Syreny zostawić do użytku mieszkańców do momentu wybudowania nowej przeprawy przez Wisłę.

Most Syreny służył do 22 września 2000 r., a kilka dni później, 6 października otwarto most Świętokrzyski. Konstrukcja „tymczasowa” była sprawnym ciągiem komunikacyjnym przez 15 lat! Pokazuje to, że budowle modułowe są praktycznym rozwiązaniem, które mogą doraźnie pomóc w utrzymaniu lub usprawnieniu ruchu, ale równie dobrze poradzą sobie z tymi zadaniami przez dłuższy czas.

Mosty modułowe – sukces tkwi w prostocie

Warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz częściej doświadczamy różnego rodzaju anomalii pogodowych. Silny wiatr, trąby powietrzne czy intensywne opady wpływają na infrastrukturę drogową. Uszkodzenie lub zerwanie mostu to znaczące utrudnienie w codziennej komunikacji, które także w niesieniu pomocy poszkodowanym. Co zrobić?

Odbudowa mostu to proces czasochłonny, który liczy się w miesiącach. W wypadku klęski żywiołowej nie ma tyle czasu. Mosty modułowe będą doraźnym, a jak pokazuje powyższy przykład, także długoterminowym rozwiązaniem. Ich konstrukcja pozwala na ułożenie przeprawy niemalże jak z klocków. Oznacza to, że w krótkim czasie może powstać w pełni drożna i funkcjonalna trasa. W ten sposób dostarczenie wody, lekarstw czy jedzenia, a także transport poszkodowanych do szpitala, będzie odbywał się szybko i bardzo sprawnie.

Budowa mostów modułowych jest bardzo szybka, a na miejsce docelowe przyjeżdżają gotowe fragmenty. Ekipa łączy je w jednolitą konstrukcję, która zapewni komfortową przeprawę pomiędzy brzegami. Obiekt posłuży tak długo, jak to będzie konieczne.

Mosty tymczasowe nie tylko „na chwilę”

Przeprawy modułowe to rozwiązanie doraźne, które usprawnia transport. Zapewnia komunikację pomiędzy brzegami, gdy główny obiekt jest remontowany lub został uszkodzony. Wówczas w akcji sprawdzi się most tymczasowy. Jeżeli będzie to konieczne może służyć nawet przez dłuższy czas, a praktyka pokazuje, że nawet latami.

Technologia - najnowsze informacje