czwartek, 18 sierpnia 2022 12:35

Muzyczne Wadowice w regionalnym klimacie [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Muzyczne Wadowice w regionalnym klimacie [WIDEO]

Występy orkiestr dętych, przepyszne regionalne potrawy, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, wystawa dawnego sprzętu domowego i rolniczego, a nawet... sztuczna krowa. Muzyczne Wadowice przyciągnęły prawdziwe tłumy, które bawiły się przy góralskiej muzyce Baciarów.

O tym, jak wyglądała tegoroczna, trzecia już edycja wydarzenia, które w ostatni weekend odbyło się na stadionie w Wadowicach, mówi prezes LGD "Wadoviana" Dorota Balak.

13 sierpnia na Stadionie MKS Skawa wystąpiły Orkiestra dęta OSP Chocznia i Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” z Andrychowa. W konkursie Bitwa Regionów rywalizowało 9 Kół Gospodyń Wiejskich, a największe tłumy pod scenę przyciągnął popularny zespół Baciary.

Prawdziwe tłumy na sobotnim koncercie z cyklu Muzycznych Wadowice - fot. Mateusz Łysik / Głos24

- Muzyczne Wadowice jest to cykl koncertów, które Lokalna Grupa Działania "Wadoviana" organizuje już po raz trzeci - mówi prezes Dorota Balak. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski oraz Gminy Wadowice, która jest współorganizatorem. - Corocznie organizujemy trzy koncerty dla każdego pokolenia - podkreśla prezes "Wadoviany".

Sobotniemu wydarzeniu towarzyszył ogólnopolski konkurs Bitwa Regionów. - Możemy spotkać panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które serwują przepyszne potrawy regionalne. Mamy też tutaj wystawę sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego, więc można zobaczyć jak to kiedyś, w dawnych latach się żyło i pracowało - dodaje Dorota Balak.

- Bitwa Regionów to cykliczny konkurs ogólnopolski. Mamy już siódma edycję. Tym razem uczestniczymy w etapie powiatowym w Wadowicach zorganizowanym dla powiatów wadowickiego i suskiego - mówi Mikołaj Łopata z krakowskiego Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Konkurs to okazja, aby pokazać się przed szerszą publicznością i zdobyć cenne nagrody. Zadaniem startujących w nim KGW jest przygotować i zaprezentować przed komisją konkursową najsmaczniejszą potrawę regionalną. Warto to zrobić, bo dla uczestników przygotowano cenne nagrody (1000, 800 i 500 zł) oraz wyróżnienia.

- Zrobiłyśmy taką najprostszą potrawę - kluchy prażuchy. To zacierka łyżką nakładana, na wiele sposobów - mówi Danuta Kowalczyk z KGW "Zarąbianki" z Kleczy Dolnej w powiecie wadowickim. Prażuchy to tradycyjna potrawa z tego regionu, a można ją jeść i na słodko, i na słono. Ci, którzy odwiedzili stoiska KGW mogli sami spróbować przepysznych pierogów, flaczków na rosole, czy innych regionalnych przysmaków, serwowanych przez gospodynie. Dla dzieci zorganizowano też warsztat ubijania masła. Z kolei skąd się bierze mleko, można było przekonać się... dojąc sztuczną krowę.

Wydarzeniu tradycyjnie już towarzyszyła akcja charytatywna. - Kolejny raz podczas koncertu Muzyczne Wadowice organizujemy zbiórkę na pomoc w leczeniu chorych dzieci - mówi Dorota Balak. Tym razem zbierano na leczenie Zosi Pająk ze Skawinek, chorej na SMA. - Jest potrzebna potężna kwota, bo aż 10 milionów złotych, więc każda złotówka tutaj jest ważna - podkreśla prezes "Wadoviany".

Warto dodać, że podczas licytacji i do puszek na koncercie Muzyczna Wadowice w sumie zebrano blisko 14 tysięcy złotych na lek dla dwumiesięcznej dziewczynki.

Zakończeniem tegorocznej edycji cyklu będzie 2 września Rockowe Pożegnanie Lata - Muzyczne Wadowice w Parku Miejskim.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje