wtorek, 16 sierpnia 2022 11:22

Baciary zagrały mimo deszczu. Wielki sukces charytatywnej zbiórki podczas Muzycznych Wadowic [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Baciary zagrały mimo deszczu. Wielki sukces charytatywnej zbiórki podczas Muzycznych Wadowic [FOTO]

Ulewa nie pokrzyżowała planów organizatorom Muzycznych Wadowic. Na koncercie Baciarów pomimo deszczu pod sceną bawiło się tysiące mieszkańców. Koncertowi towarzyszyła Bitwa Regionów KGW i charytatywna zbiórka dla chorej na SMA Zosi.

Nie mogli narzekać na nudę mieszkańcy, którzy w sobotnie popołudnie, 13 sierpnia, wybrali się na Stadion MKS Skawa. W ramach Bitwy Regionów rywalizowało ze sobą 9 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów wadowickiego i suskiego, które przygotowały piękne stoiska regionalne, wypełnione tradycyjnymi przysmakami i wzięły udział w konkursie na najsmaczniejszą potrawę.

Komisja konkursowa oceniała nie tylko smak serwowanego dania, ale też sposób jego prezentacji i regionalne elementy dekoracyjne. - I miejsce zdobyło Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Białce za zupę zosmoską. II miejsce zajęło KGW Jaroszowianki, które przygotowało wadowickie flaki na rosole, a III - KGW w Radoczy za radockom kociomordkę - podsumował Mikołaj Łopata z krakowskiego Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez organizatorów (odpowiednio 1000, 800 i 500 zł) i możliwość awansu do etapu wojewódzkiego. Przyznano też trzy wyróżnienia od ARiMR, LGD Wadoviana i i prezes LGD Wadoviana Doroty Balak. Otrzymały je KGW Lanckorona, KGW Wieprz i KGW Zarabianki z Kleczy. Nagrody wręczał m.in. dyrektor ARiMR w Krakowie Jerzy Radoń.

Konkursowi towarzyszyły liczne atrakcje dla najmłodszych atrakcje: malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, bańki mydlane, balony, także wata cukrowa, popcorn oraz dmuchańce. Nie zabrakło ekspozycji tradycyjnych przedmiotów używanych w gospodarstwach domowych, a ciekawym doświadczeniem była możliwość wydojenia sztucznej krowy.

W ramach cyklu Muzyczne Wadowice zaprezentowały się Orkiestra dęta OSP Chocznia i Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” z Andrychowa, ale prawdziwe tłumy i to pomimo rzęsistej ulewy, która próbowała pokrzyżować plany organizatorom przyciągnął pod scenę popularna kapela góralska Baciary, które rozgrzały nieco zmokniętą publikę do czerwoności.

W trakcie wydarzenia  prowadzona była zbiórka na leczenie dwumiesięcznej Zosi Pająk ze Skawinek, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni - SMA. Choroba ta atakuje również mięśnie oddechowe oraz przełyku. Uratować życie dziewczynce może tylko terapia genowa najdroższym lekiem na świecie (zolgensmą), na którą trzeba zabrać ponad 10 milionów złotych. Podczas festynu zorganizowanego przez LGD "Wadoviana" udało się zabrać dla dziewczynki blisko 14 tys. zł.

Muzyczne Wadowice to cykl plenerowych koncertów organizowanych przez LGD „Wadoviana”. W tym roku odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia. Koncerty są zróżnicowane pod względem stylistycznym (muzyka rozrywkowa, klasyczna, ludowa, występy orkiestr, zespołów, młodych lokalnych artystów) i adresowane dla jak najszerszego grona odbiorców. W tym roku 8 lipca znane i lubiane przeboje w Parku Miejskim zagrali wadowiccy wokaliści i muzycy oraz artyści związani z Wadowicami, a zakończeniem cyklu będzie 2 września Rockowe Pożegnanie Lata - Muzyczne Wadowice w Parku Miejskim.

fot. Marzena Gitler/ Głos24

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje