piątek, 26 lutego 2021 12:10

Myślenice w czołówce gmin w liczbie wniosków do programu Czyste Powietrze

Autor Marzena Gitler
Myślenice w czołówce gmin w liczbie wniosków do programu Czyste Powietrze

- Patrząc w statystyki ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze w Gminie Myślenice zdecydowałem, że muszę skorzystać z możliwości przyjazdu i dziękuję burmistrzowi za wsparcie w skonstruowaniu programu w taki sposób, aby wspierał samorządy - powiedział pełnomocnik Premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł na spotkaniu poświęconym realizacji tego programu w Myślenicach.

25 lutego w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice odbył się briefing prasowy poświęcony realizacji programu Czyste Powietrze w Gminie Myślenice. Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik Premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze przekazał na nim informacje o dodatkowych środkach rządowych przeznaczonych na program wymiany pieców i termomodernizacji budynków, które pomogą jednostkom samorządu terytorialnego w otwarciu punktów konsultacyjnych i wsparcie mieszkańców w składaniu wniosków.

- Dwa tygodnie temu wraz z Premierem Mateuszem Morawieckim ogłaszaliśmy program wsparcia i promocji programu Czyste Powietrze kwotą 100 mln zł. Z burmistrzem Jarosławem Szlachetką spotkaliśmy się podczas mojej wizyty w Krakowie i rozmów z Wojewodą oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego, kiedy to otrzymałem zaproszenie do Myślenic. Patrząc w statystyki ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze w Gminie Myślenice zdecydowałem, że muszę skorzystać z możliwości przyjazdu i dziękuję burmistrzowi za wsparcie w skonstruowaniu programu w taki sposób, aby wspierał samorządy. Łącznie do gmin z Powiatu Myślenickiego trafi 270 tys. zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie punktów konsultacyjnych programu Czyste Powietrze. Ponadto gminy dostaną 50 zł zwrotu od każdego wniosku w podstawowym dofinansowaniu i 150 zł zwrotu w przypadku otrzymania przez beneficjentów podwyższonego dofinansowania. Te środki mają zmobilizować samorządy do wsparcia mieszkańców w pozyskiwaniu środków na wymianę pieców, stolarki okiennej i drzwiowej, czy termomodernizacji budynków – mówił Bartłomiej Orzeł.

Wspomniane 100 milionów złotych to kwota dodatkowa, skierowana nie do prywatnych beneficjentów programu, ale do samorządów lokalnych. Środki mogą zostać wydane m.in. na organizację spotkań z mieszkańcami poszczególnych gmin, na których ci będą mogli się dowiedzieć, jak wziąć udział w programie i dlaczego jest to ważne.

- Przyglądając się statystykom programu Czyste Powietrze w Gminie Myślenice chciałbym zaznaczyć, że jesteśmy jednym z liderów w Województwie Małopolskim. Mieszkańcy Krakowa złożyli ponad 800 wniosków, a gminy Nowy Sącz, Skawina oraz Myślenice tych wniosków mają nieco ponad 500. Oczywiście wciąż zachęcam mieszkańców do skorzystania z usług naszych ekodoradców w gminnym punkcie konsultacyjnym. Rządowe wsparcie finansowe, o którym mówi minister Bartłomiej Orzeł, będziemy mogli przeznaczyć na promowanie programu wśród mieszkańców, dodatkowe środki wzmocnią działanie samorządu, a liczba składanych wniosków będzie stale rosnąć, co przełoży się na lepszą jakość powietrza, którym oddychamy – dodał Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

- Program Czyste Powietrze to potężne środki, które Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza na poprawę jakości powietrza. Ulega on stałej modernizacji głównie dlatego, by wnioski były łatwiejsze do wypełnienia dla mieszkańców i jak najwięcej gospodarstw domowych mogło z niego skorzystać. Cieszę się, że rządowy program jest uzupełniany przez samorządy tak, jak w przypadku Gminy Myślenice, gdzie zabezpieczono środki w budżecie na dopłaty do wymiany pieców. Spotkanie pana ministra Bartłomieja Orła z lokalnymi samorządowcami pozwoliło na rzeczową wymianę doświadczeń, która ma na celu ciągłe ulepszanie programu– podsumował Władysław Kurowski, Poseł na Sejm RP, reprezentujący ziemię myślenicką.

Przed briefingiem pełnomocnik Premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł  spotkał się z samorządowcami z powiatu myślenickiego. Program Czyste powietrze jest dla mieszkańców głównym źródłem dotacji do wymiany pieców i termomodernizacji domów. W gminie Myślenice w skorzystaniu z tego źródła pomagają zatrudnieni przez gminę ekodoradcy. Przyjęte niedawno w Małopolsce regulacje nakładają także obowiązek utworzenia stanowiska obsługi Programu Czyste Powietrze w każdej gminie.

Każda gmina, która zawarła, bądź zawrze do końca maja 2021 roku, porozumienie o prowadzeniu punktu obsługi Programu „Czyste Powietrze” z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚGW) otrzyma wsparcie grantowe na ten cel w łącznej wysokości do 30 tys. zł. W przypadku Gminy Myślenice punkt konsultacyjny funkcjonuje już od jakiegoś czasu, w załatwieniu formalności związanych z wymianą pieca pomaga mieszkańcom dwóch ekodoradców. Pozyskane środki mogą zostać przeznaczone na promocję programu, wsparcie techniczne, działania kontrolne, czy funkcjonowanie punktu.

Burmistrz Jarosław Szlachetka w rozmowie z Głos 24 mówi o tym jak będzie wyglądać w najbliższym czasie realizacja programu Czyste Powietrze w Gminie Myślenice, natomiast Bartłomiej Orzeł podsumowuje wizytę w Myślenicach i spotkanie z samorządowcami z powiatu myślenickiego.  

Przypominamy, że według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności. Badania polskich naukowców pokazują, że zanieczyszczenia powietrza są przyczyną ponad 40 000 zgonów w kraju. Długotrwałe oddychania smogiem zaostrza także objawy i zwiększa śmiertelność u osób zarażonych wirusem COVID-19.

Każda gmina, która zawarła bądź zawrze do końca maja 2021 r. porozumienie o współpracy przy programie “Czyste Powietrze” z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma grant na uruchomienie punktu obsługi mieszkańców na potrzeby i prowadzenie przez rok programu “Czyste Powietrze”.

Myślenice - najnowsze informacje