czwartek, 16 grudnia 2021 08:50

Na jakie funkcje smartwatcha warto zwrócić uwagę?

Autor kal
Na jakie funkcje smartwatcha warto zwrócić uwagę?

Nie od dziś wiadomo, że kochamy wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety. Uwielbiamy upraszczać sobie życie technologią. Najlepszym tego przykładem są smartfony, tablety i tak szybko rozwijający się Internet. Kolejnym elektronicznym gadżetem, który podbił rynek i serca kupujących okazał się smartwatch, inteligentny zegarek, który mimo iż z początku miał być wykorzystywany głównie przez osoby aktywne fizycznie, szybko został wyposażony w nowe funkcje i dostosowany do potrzeb społeczeństwa. Na jakie funkcje smartwatcha warto zwrócić uwagę wybierając zegarek dla siebie lub dla bliskiej osoby?

Jak działa smartwatch?

Dostępne obecnie na rynku smartwatche dzielą się na dwie główne kategorie - te które posiadają technologię LTE i mogą funkcjonować bez połączenia z telefonem, oraz te które wyposażone są tylko w połączenie bluetooth. Taki zegarek do pełni funkcjonalności potrzebuje smartfona. Inteligentne zegarki wyposażone w połączenie LTE mogą nadal mieć połączenie z siecią po utraceniu połączenia z telefonem, a ty nadal możesz odbierać powiadomienia i połączenia z poziomu zegarka. Niektóre modele pozwalają także na płatności zbliżeniowe.

Nie są to jednak jedyne przydatne funkcje smartwatcha. Niezależnie od tego czy wybierzemy model smartwatcha z LTE czy bez, możemy korzystać z ogromnego wachlarza przydatnych funkcji sportowych, dzięki wbudowanemu w zegarek czujnikowi do mierzenia tętna.

Smartwatch - funkcje sportowe

Wbudowany w smartwatch czujnik do pomiaru tętna pozwala na mierzenie naprawdę wielu rzeczy w czasie treningu. Funkcje te mogą się odrobinę różnić w zależności od tego, na jaki model zegarka się zdecydujesz, ale większość z nich mierzy tętno oraz ciśnienie krwi. W czasie treningu możesz także śledzić ilość spalonych kalorii oraz długość przebytego dystansu. Smartwatch z funkcją mierzenia ciśnienia pozwala mierzyć poziom stresu w ciągu dnia oraz jakość snu w ciągu nocy. Nowoczesny smartwatch pozwoli także na zbadanie składu masy ciała oraz wykryje chrapanie. Należy pamiętać, że zegarek nie traci funkcji związanych z pomiarami aktywności fizycznej nawet jeśli nie ma połączenia z telefonem.

Który smartwatch wybrać?

Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego zegarka. Przed zakupem warto zrobić przegląd modeli różnych marek i zastanowić się, jakie funkcje smartwatcha są nam najbardziej potrzebne. Niektórym osobom bardziej zależy na funkcjach sportowych, oraz na tym aby pomiary były jak najbardziej dokładne, a dla innych ważniejsze jest, aby zegarek był przedłużeniem telefonu. Dla osób które chcą przede wszystkim odbierać wiadomości i połączenia na inteligentnym zegarku, zdecydowanie lepszą opcją będą smartwatche z funkcją dzwonienia wyposażone w LTE, a dla osób aktywnych fizycznie wystarczy taki, który łączy się z telefonem za pomocą bluetooth.  i tętna nie potrzebuje ciągłego połączenia z siecią komórkową.

Poza funkcjami smartwatcha przy zakupie warto zwrócić też uwagę na parę innych kwestii. Jedną z ważniejszych rzeczy którą należy sprawdzić jest to, czy zegarek aby na pewno będzie kompatybilny z używanym przez nas smartfonem. Następną rzeczą jest to, czy wybieramy smartwatch damski, czy męski. Zegarki stworzone dla kobiet poza kolorystyką różnią się przede wszystkim tym, że mają odrobinę krótsze paski i delikatniejszą, mniejszą kopertę.

Smartwatche Samsung

Firma Samsung zajęła w tym roku wysokie miejsce w kategorii "polecane smartwatche", wypuszczając na rynek Samsung galaxy watch 4. Jest to naprawdę inteligentne urządzenie, wyposażone we własny system operacyjny, który Samsung stworzył w porozumieniu z Google, aby w końcu umożliwić swoim użytkownikom płacenie zbliżeniowe za pomocą zegarka. Standardowy Android został zastąpiony nowym Android Wear OS, który prezentuje się podobnie, ale jego funkcje są znacznie bardziej rozbudowane. Dużym plusem zegarka Samsunga jest to, że połączy się z telefonami różnych marek.

Smartwatche Apple

Smartwatche firmy Apple to przede wszystkim eleganckie wykonanie i nowoczesny design. Apple stawia na wygodę w korzystaniu z urządzenia i jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kwadratowy ekran sprawia, że powierzchnia użytkowa jest większa, a korzystanie z klawiatury ekranowej jeszcze wygodniejsze. Niestety większy ekran może przeszkadzać osobom o mniejszych nadgarstkach. Dużą wadą zegarka od Apple jest także to, że współpracuje tylko z urządzeniami które również oparte są na systemie operacyjnym iOS, a więc tylko z innymi produktami Apple.

Podsumowanie

Po omówieniu podstawowych podobieństw i różnic w funkcjach smartwatchy wybór odpowiedniego smartwatcha powinien być znacznie prostszy. Przede wszystkim należy pamiętać, że pomimo tego, że wygląd zegarka również odgrywa pewną rolę, to przede wszystkim ma on być przydatnym gadżetem, który będzie ci służył przez kilka dobrych lat. Dobrze się więc zastanów, jakich funkcji smartwatcha potrzebujesz - nie tylko teraz, ale także w najbliższej przyszłości, abyś za kilka miesięcy nie żałował dokonanego zakupu.

Technologia - najnowsze informacje