wtorek, 18 czerwca 2024 14:09

Na Klinach powstanie nowy żłobek. Ma być gotowy za 1,5 roku

Autor Marzena Gitler
Na Klinach powstanie nowy żłobek. Ma być gotowy za 1,5 roku

Zakład Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na budowę żłobka na Klinach. Placówka, która powstanie przy ul. Stanisława Działkowskiego ma być gotowa za półtora roku.

Koncepcja zakłada, że na działce miejskiej przy Działkowskiego powstanie dwukondygnacyjny budynek, który pomieści 150 dzieci. W sumie znajdzie się w nim 7 sal - cztery na parterze i trzy na piętrze, wszystkie wyposażone w łazienki. Przedszkole będzie mieć własną kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu, salę zajęć ruchowych dla dzieci, salę sensoryczną oraz pomieszczenia administracji, socjalne, magazynowe i techniczne.

Obok budynku usytuowany będzie plac zabaw dla dzieci w różnym wieku i zbiornik na deszczówkę - tzw. „suchy” ogród deszczowy, z którego woda odparowywać będzie do atmosfery. Woda zmagazynowana w podziemnym zbiorniku będzie wykorzystywana do podlewania roślinności.

Budynek powstanie technologii modułowej. To znacznie przyśpieszy jego budowę, bo na miejsce zostaną przywiezione gotowe elementy, zawierające całe sale. Aby obniżyć zużycie energii zaplanowano rekuperację ciepła i montaż pompy ciepła. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne. Jak zapowiada ZIM  zyski energetyczne z instalacji wykorzystane będą do zasilania oświetlenia i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wykonawcę inwestycji poznamy na początku lipca. Do 24 czerwca ZIM czeka na składanie ofert. Wyłoniony w przetargu przedsiębiorca będzie miał 16 miesięcy na wybudowanie placówki, w której znajdzie się miejsce dla 150 maluchów.

Budowa żłobka na Klinach objęta jest dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” 2022-2029 finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach tego programu dofinansowana będzie budowa i przebudowa kilkunastu żłobków w Krakowie, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach zwiększy się o ok. 1100.

fot. wizualizacja żłobka na Klinach - ZIM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka