czwartek, 15 kwietnia 2021 11:23

Na Sądecczyźnie stawiają na bezpieczeństwo. „Takie miejsca powstaną w każdej gminie”

Autor Aleksandra Tokarz
Na Sądecczyźnie stawiają na bezpieczeństwo. „Takie miejsca powstaną w każdej gminie”

W tym roku na Sądecczyźnie powstanie 37 nowoczesnych i oświetlonych przejść dla pieszych. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego, szczególnie w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe.

- Przywiązujemy ogromną wagę do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Dlatego podjęliśmy decyzję o utworzeniu 37 doświetlonych przejść, dzięki którym piesi będą bardziej widoczni na drodze. Nie jest wykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne. W sumie planujemy budowę 60 takich przejść w ciągu dwóch lat.

W ubiegłym roku władze powiatu zwróciły się z wnioskiem o możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 700 tysięcy złotych na budowę 34 przejść, z czego 17 będzie miało system monitoringu wizyjnego.

- Planujemy, aby w każdej gminie pojawiły się dwa do czterech takich bezpiecznych miejsc, w zależności od wielkości gminy i ilości dróg przebiegających przez daną gminę. Lokalizacja została skonsultowana z wójtami i burmistrzami - tłumaczy starosta.

Powiat nowosądecki. Będzie drugi punkt szczepień
Pod koniec kwietnia ma ruszyć drugi punkt szczepień przeciwko Covid-19 na terenie powiatu nowosądeckiego.

Dodatkowo, w trzech miejscach, przy budowie przejść dla pieszych zostaną dobudowane fragmenty chodników. Te inwestycje będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (200 tysięcy złotych).

Dotyczy to m.in.: budowy przejścia dla pieszych w Żeleźnikowej Wielkiej (gmina Nawojowa), gdzie dodatkowo pojawi się zatoczka autobusowa; w Małej Wsi (gmina Chełmiec), gdzie zostanie wybudowany fragment chodnika i w Łącku (gmina Łącko), gdzie również powstanie fragment chodnika wraz z oświetleniem. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztować ponad 420 tysięcy złotych.

fot. Wojciech Błażusiak/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje